Ariana | WS | Blogger | X X

wtorek, 16 września 2014

W cieniu Śląska - Michał Wyrwa

Tytuł : W cieniu Śląska 
Autor : Michał Wyrwa 
Wydawca : Wydawnictwo SQN
Data premiery : 05-06-2013
Liczba Stron : 346

„W cieniu Śląska" to historia niespełna siedemdziesięcioletniej tradycji największego klubu w regionie, ponad tysiąca dwustu piłkarzy reprezentujących jego barwy oraz kilkudziesięciu trenerów, którym przyszło pracować na chwałę wrocławskiego futbolu.
Poznacie kulisy najważniejszych meczów i przeczytacie barwne komentarze oraz niepublikowane anegdoty, które celnie oddają atmosferę tamtych lat, nie tylko na Dolnym Śląsku, ale w całej piłkarskiej Polsce.

Jak piłkarze spędzali partyjne święta?
Dlaczego Śląsk wylądował w Indonezji?
Czy Pawłowski i spółka upili Gordona Banksa?

Oprócz momentów wesołych i godnych przypomnienia, nie brakuje tu także mrocznych historii niespełnionych talentów: uzależnień od alkoholu i hazardu znamiennych dla kariery wielu sportowców w socjalistycznej Polsce.

Historia Śląska Wrocław pełna jest wzlotów i upadków, parcia do przodu na przekór trudnościom, lecz przede wszystkim chwały – na zawsze wpisanej w oblicze polskiego futbolu. " 

Jakiś czas temu dostałam egzemplarz recenzencki do przeczytania od pana z wydawnictwa SQN. Musze przyznać się , że nie miałam większego kontaktu z książkami typowo sportowymi ale gdy zobaczyłam tą pozycje postanowiłam się skusić :)

" W cieniu Śląska " autor opisuje nam dzieje drużyny Śląsk Wrocław. Autor postanawia podzielić ją na trzy części. W pierwszej części przedstawia nam chronologiczne wydarzenia z historii drużyny , w następnej opisuje nam sylwetki piłkarzy jak i trenerów , a w ostatniej możemy przeczytać wywiad z raperem panem Waldemarem Kastą twórcą piosenek o Śląsku Wrocław. Główną częścią książki oczywiście jest cała pierwsza część , reszta to tylko dodatek :)

Michał Wyrwa zaczyna książkę od przedstawienia tego jak rodził się sport we Wrocławiu. Całe szczęście ta część jest najkrótsza i mieści się tylko na 10 stronach , jest to najbardziej nużąca część w tej książce. Ale wiadomo musiała sie tam znaleźć , aby książka nabrała wyrazu i charakteru.

Jeśli chodzi jeszcze o rozdział pierwszy , to naprawdę zaciekawił mnie jeden tytuł "o dwóch takich , co poszli w miasto " tam właśnie Michał Wyrwa opisuje historię dwóch wielkich talentów Michała Pękali i Dariusza Marciniaka. Którzy niestety przez skłonności do alkoholu zaprzepaścili wielką karierę.

Myślę , że książka powinna zainteresować nie tylko kibiców Śląska , ale też wszystkich fanów piłki nożnej . Dlatego książkę w cieniu Śląska , śmiało mogę polecić wszystkim których interesują dzieje polskich klubów piłkarskich. 

Moja ocena : 6/10

2 komentarze:

  1. Nie jestem fanką piłki nożnej, więc to książka nie dla mnie. Ale mam komu ją polecić.

    OdpowiedzUsuń