Ariana | WS | Blogger | X X

piątek, 29 stycznia 2016

Wybór Jasminy - Jean Sasson

Tytuł : Wybór Jasminy .Prawdziwa opowieść o niewolnicy która wywalczyła sobie życie.
Tytuł oryginalny : Yasmeena's Choice: A True Story of War, Rape, Courage and Survival
Autor : Jean Sasson
Data wydania : 11 stycznia 2016
Wydawnictwo : Znak


" Czasem życie wymaga od nas odwagi ponad nasze siły.
Jasmina to nie postać literacka. Wszystko, co zostało opisane w tej książce, wydarzyło się naprawdę, a los głównej bohaterki współdzieliły setki innych kobiet. 
Piękna, inteligentna, wykształcona. Była dumną Libanką, kochała wolność, ale zawsze pozostawała wierna tradycji muzułmańskiej, w której ją wychowano. Miała 23 lata, a nigdy nawet nie pocałowała mężczyzny.
Tego dnia znalazła się w niewłaściwym miejscu i czasie. Została porwana przez irackich żołnierzy i uwięziona w ciemnej celi, wraz z kilkunastoma innymi niewolnicami.
Jasmina wiedziała, że aby odzyskać wolność, sama musi o nią zawalczyć. 
Oprawca zapanował nad jej ciałem, ale nie nad myślami i duszą! Jedyną bronią, jaka jej pozostała, była oszałamiająca uroda i kobiecy spryt, dlatego – niczym Szeherezada – rozpoczęła niebezpieczną grę. Postanowiła go w sobie rozkochać. 
Jean Sasson to amerykańska dziennikarka, która w swoich książkach wstawia się za krzywdzonymi kobietami Bliskiego Wschodu i oddaje im głos. Tym razem opisuje historię Jasminy, która jako jedyna odważyła się rozmawiać z autorką o swoich tragicznych wojennych doświadczeniach. 
Wybór Jasminy to współczesna opowieść o niegasnącej nadziei, która wyzwala odwagę i daje nowe życie. Opowieść tym bardziej przejmująca, że prawdziwa. "

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się , jak to jest żyć w czasach wojny? Jak traktowani są ludzie podbitych państw przez wroga? Jak to jest ginąć za kraj który się kocha bezgranicznie? 

Czytając książkę " Wybór Jasminy " autorstwa Jeana Sassona poczułam jak moje serce, rozpada się na milion malutkich kawałeczków. Przepełnił mnie smutek. Nie wiem jak sama bym się zachowała w tak okrutnym więzieniu. Czy była bym jak Lana ? A może jak Jasmina ?
Czy chciałabym po tak strasznych gwałtach jeszcze żyć. 

Jasmina chciała żyć,chociaż miała chwile załamania. Była piękną młodą kobietą, która miała plany na przyszłość. Chciała zwiedzić świat. Niestety znalazła się w złym miejscu o złej porze. Po ataku Iraku na Kuwejt została aresztowana i zamknięta w okrutnym miejscu gdzie była co dzień gwałcona i to w naprawdę brutalny sposób.Ale wiedziała, że jeśli,chce przetrwać musi grać zakochaną kobietę. Musi wmówić swojemu oprawcy , że go kocha aby żyć. Kobieta w więzieniu poznaje Lane nastoletnią dziewczynę która za swojego oprawcę ma strasznego tyrana i brutala. Po wycofaniu wojsk z Kuwejtu wszystkie kobiety zostały zabite. Tylko Jasmina poszła wolno swoją drogą życia. 

Po przeczytaniu tej książki miałam łzy w oczach. Nie mogłam pojąć, że takie rzeczy dzieją się naprawdę.Naprawdę myślę , że każdy powinien dowiedzieć się co skrywa ta książka. Zachęcam wszystkich do przeczytania. 

Ja za swój egzemplarz recenzencki dziękuje firmie !


2 komentarze:

  1. Czuję, że ta książka wywołałaby we mnie wiele, wiele emocji.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawa pozycja. Może kiedyś na nią trafię.

    OdpowiedzUsuń