Ariana | WS | Blogger | X X

poniedziałek, 28 września 2015

Karbala - Piotr Głuchowski, Marcin Górka

Tytuł : Karbala
Autor : Piotr Głuchowski, Marcin Górka
Data wydania : 20 sierpnia 2015
Wydawnictwo : Agora SA
Liczba Stron : 380
Cena z okładki : 39,99

" Karbala. To się zdarzyło naprawdę. Pierwsza książka o utajnionej wojnie Polaków.Najpierw błędy popełnili politycy, potem generałowie. W efekcie zwykli żołnierze znaleźli się w bagnie. By ocalić życie musieli wznieść się na wyżyny bohaterstwa. Tak bywało w Wietnamie, tak było w somalijskim Mogadiszu i podobnie stało się w irackiej Karbali. Wiosną 2004 roku islamska Armia Mahdiego zaatakowała polskie oddziały w naszej strefie stabilizacyjnej w środkowym Iraku. Generałowie stracili wszystkie kontrolowane dotąd przez Polaków miasta; An-Nadżaf, Al-Kut, Ad-Diwanijję, Al-Hillę i Karbalę, najświętsze miasto szyitów. Musieliśmy oddać koszary, pałace gubernatorskie i siedziby władz – oprócz ratusza w Karbali. Kapitan Grzegorz Kaliciak z kilkudziesięcioosobowym oddziałem przez trzy dni i trzy noce odpierał tam szaleńcze szturmy dziesięciokrotnie liczniejszych przeciwników.
Była to największa bitwa Polaków od czasów II wojny światowej. Książka jest relacją uczestników tamtych zdarzeń. Jest też hołdem oddanym odwadze polskich żołnierzy. "

Bardzo długo czaiłam się na tą książkę. Bardzo zaciekawił mnie zwiastun filmu i powiedziałam sobie że dopóki nie przeczytam książki nie pójdę do kina aby obejrzeć ekranizacje. Gdy nawiązałam współpracę z księgarnią Matras i zobaczyłam że mogę przeczytać Karbale to nie myślałam tylko od razu chciałam dorwać ją w swoje łapki. A gdy już ją dostałam to od razu po nią sięgnęłam. Jeśli ciekawi was co myślę o tej książce to zapraszam do czytania dalej. 

Książka naprawdę bardzo ciekawa. Ale opisana w sposób przyziemny aby nie powiedzieć słaby. Karbala to książka która opowiada o polskich żołnierzach walczących w Iraku. O ich niezłomności i ich zdeterminowaniu. O tym że każdy z nich był naprawdę odważny i szedł na wojnę z podniesioną głową. 

Książka nie jest gruba ma niecałe 400 stron. Czyta się ją strasznie szybko , mi zajęło to niecałe 3 dni. Okładka książki bardzo przemyślana , rzuca się w oczy i przyciąga czytelnika. 

Co do samej fabuły książki. Opisuje nie tylko słynną bitwę o City Hall ale również wiele innych potyczek naszych bohaterów. Polscy żołnierze pokazują nam , że nie warto się ich wstydzić. Nie warto wstydzić się Polaków . Trzeba być dumnym ze swojego kraju.

Za możliwość przeczytania dziękuje !


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz