Ariana | WS | Blogger | X X

środa, 26 kwietnia 2017

Głębia Challengera -Neal Shusteman

Tytuł : Głębia Challengera 
Tytuł oryginalny : Challenger Deep 
Autor :Neal Shusterman 
Wydawnictwo : YA !
Data wydania : 15.03.2017
Liczba stron : 356
Egzemplarz : recenzencki 

" Niepokojąca podróż przez głębię ludzkiego umysłu. Opowieść o chłopcu, który powoli pogrąża się w chorobie psychicznej. 
Caden Bosch jest rozdarty między tym co widzi, a tym, co wie, że jest prawdziwe. Ma paranoje i halucynacje. Jest zdolnym uczniem liceum obdarzonym artystyczną wrażliwością, jednak coraz częściej wydaje mu się, że bierze udział w misji badającej Głębię Challengera, najgłębiej położonego punktu Rowu Mariańskiego (10 994 metrów pod poziomem morza). Jest świadomy, że jego świat się rozpada i coraz bardziej przerażony, że powoli przestaje odróżniać, co jest prawdą, a co ułudą. Rodzina i przyjaciele dostrzegają zmiany w jego zachowaniu i zaczynają się poważnie niepokoić. Zostaje przyjęty do szpitala psychiatrycznego i poddany leczeniu. Teraz to personel medyczny staje się załogą statku ku zdrowieniu.

Wnikliwa i niezwykle realistyczna, poruszająca i nie dająca spokoju powieść powstała na podstawie osobistych przeżyć autora, którego syn Brendan cierpi na chorobę umysłową. "

Autor nie jest mi obcy, uwielbiałam jego serię  Podzieleni Dlatego, gdy zobaczyłam, że wydał on kolejną książkę i to jeszcze tak ważną dla niego i jego syna. Wiedziałam, że nie przejdę obok niej obojętnie.  Głębia Challengera  napisana jest dla syna autora, który tak jak nasz główny bohater zmaga się z chorobą psychiczną. W książce znajdziemy również obrazki, które są autorstwa nikogo innego jak Brendana.


[...] Najbardziej dziwi to, że słysząc o takich historiach, czuję pewną więź z Wszechmogącym, bo one pokazują, że nawet Bóg miewa epizody psychotyczne.

Caden Bosh nigdy nie był taki jak inni chłopcy w jego wieku. Nie umiał się skupić i zawsze jego fantazja wykraczała poza granice. Jednak nikt ani przez chwilę nie pomyślał, że będzie to się wiązać z chorobą psychiczną chłopca. W swoim umyślę, wybiera się na wyprawę w Głąb Challengera, gdzie wraz z załogą bada ten Najgłębszy Punkt Rowu Mariańskiego. Chociaż Caden jest coraz bardziej przerażony, szuka pomocy, nikt nie stara się go nawet zrozumieć. W pewnym momencie chłopiec odcina się od znajomych i przyjaciół. I wyrusza w swoją własną cichą wędrówkę.

Śmierć to niewielka ofiara za to, żeby stać się nieśmiertelnym.

Książka będzie idealna dla każdego. Jest przeznaczona dla nastolatków, ale dorosły również się nie zawiedzie. Ta powieść jest tak dobrze napisana, aby każdy znalazł coś dla siebie. Shusterman naprawdę wie jak sprawić, aby czytelnik się nie nudził. A wręcz skłania osobę czytającą do przeżywania wszystkiego wraz z naszym bohaterem. Polecam wam bardzo serdecznie, bo naprawdę warto !


Co się dzieje? Siedzę w ostatnim wagoniku kolejki górskiej na szczycie wzniesienia, a przednie wagony już uległy grawitacji. Słyszę krzyki tych, którzy jadą z przodu, i wiem, że mnie od takiego krzyku dzielą tylko sekundy. Jestem w tym punkcie, kiedy słychać, jak ze zgrzytem opuszcza się podwozie samolotu, w tym ułamku sekundy, zanim rozum zdąży wyjaśnić, że to tylko podwozie. Skaczę z urwiska i odkrywam, że umiem latać… A potem dociera do mnie, że nie mam gdzie wylądować. Nigdy. Oto, co się dzieje.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz