Ariana | WS | Blogger | X X

sobota, 12 listopada 2016

Arystokratka w ukropie - Evžen Boček

Tytuł : Arystokratka w ukropie
Tytuł oryginalny : Aristokratka ve varu
Autor : Evžen Boček
Cykl : Arystokratka
Tom : 2
Wydawnictwo : Stara Szkoła
Data wydania : 27 stycznia 2016
Liczba stron : 218
Egzemplarz : recenzencki

Rodzina Kostków przybyła z USA do Czech do dawnej siedziby rodu - zamku Kostka. Lecz zamiast kultywować szlacheckie tradycje, Kostkowie muszą zmierzyć się z morawską rzeczywistością, która bardzo odbiega od ich wyobrażeń o życiu arystokracji. Kilogramy antydepresantów i hektolitry orzechówki nie rozwiązują pojawiających się problemów. Tymczasem na zamku nieuchronnie rozpoczyna się dochodowy sezon turystyczny, a nikt, łącznie ze służbą, nie przywykł do ciężkiej pracy... " 


„Arystokratka w ukropie „to naprawdę prześmieszna i równie przyjemna książka, jak jej pierwszy tom „Ostatnia Arystokratka „. Myślę, że nie ma osoby, która by nie czytała bądź nie słyszała o tych książkach. Jeśli jednak ktoś taki istnieje to nie ma co się smucić, bo dwie tak fantastyczne książki przeczytane na raz to dobry humor na wiele dni.

Józef nie cierpi dziennikarzy (ale nie cierpi też politologów, psychologów, związkowców, protestantów, obrońców praw człowieka, homoseksualistów - a według Józefa jest nim każdy mężczyzna z show biznesu, rozpasanej młodzieży katolickiej, ludzi chodzących do sauny, smakoszy herbaty, wszystkich, którzy gdzieś podróżują... możesz tak wyliczać bez żadnych ograniczeń.

Książka opowiada dalsze losy Kostków, którzy porzucają swoje spokojne życie w Nowym Jorku i wyruszają w podróż do Czech. W drugim tomie Kostkowie starają się zrobić ze swojego domu za wszelką cenę zamek. Nie jest to jednak takie proste, gdyż wiele ludzi i rzeczy nie jest na swoim miejscu.


W mojej opinii samobójstwo jest bardzo niearystokratyczne, a poza tym poszłabym do piekła, gdzie z pewnością jest straszny tłok, ponieważ według Józefa trafia tam zdecydowana większość współczesnej populacji, łącznie z katolickimi gitarzystami.


Naprawdę nie czekajcie na nic więcej tylko lećcie i czytajcie, bo warto. Fantastycznie napisana książka, z wielkim poczuciem humoru. Powieść, przy której na każdej stronie będziecie się śmiać. Nie polecam czytać tej powieści w miejscach publicznych, bo ludzie mogą pomyśleć, że macie nie równo pod sufitem.
2 komentarze:

  1. Jeszcze nie zdarzyło mi się śmiać przy czytaniu książki, skoro przy tej można, to może kiedyś się skuszę i sprawdzę jak działa :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Słyszałam już wiele pozytywnego i wiem że chętnie się na te książkę skuszę :) !

    OdpowiedzUsuń