Ariana | WS | Blogger | X X

wtorek, 14 czerwca 2016

Awanturnicy - Mateusz Juszczyk

Tytuł : Awanturnicy 
Autor : Mateusz Juszczyk 
Wydawnictwo : Psychoskok
Data wydania : 9 maja 2016
Liczba stron : 130
Egzemplarz : recenzencki 

" Jest rok 1647, Rzeczpospolita znajduje się w schyłkowym momencie złotego wieku. Za kilka lat uwikła się w wojny z Rosją i Szwecją, co osłabi jej polityczną pozycję międzynarodową. Właśnie w tym momencie poznajemy bohatera powieści – Marcina Seradzkiego, wybitnego szkutnika, mieszkańca Gdańska. Marcin jest w podobnym położeniu co Rzeczpospolita. Właśnie skończył się w jego życiu złoty wiek, Polska nie zamierza rozbudowywać floty, więc jest bez pracy i prawie bez pieniędzy. Ponadto opiekuje się schorowanym wujem, który go wychowywał.


Pewnego wieczoru do tawerny, w której lubił przesiadywać przybywa Jakub Kettler, książę zależnej od Rzeczypospolitej Kurlandii i Semigalii. Jego wizyta w tym miejscu nie jest przypadkowa. Kettler proponuje Marcinowi pracę. Miałby zbudować statki, które posłużą księciu do poszerzania terytorium swojego państwa o zamorskie kolonie. Seradzki, po śmierci wuja przyjmuje propozycję. Wyjeżdża do Kurlandii, realizuje zlecone zadania i szybko zdobywa międzynarodowy rozgłos jako doskonały szkutnik. Staje się też jednym z najbardziej zaufanych ludzi księcia, który ma wobec Seradzkiego znacznie szersze plany…

„Awanturnicy” jest powieścią przygodowo-historyczną. Autor szybko wciąga czytelnika w wir dynamicznie zmieniających się wydarzeń. W tle głównej narracji przesuwają się losy Rzeczypospolitej, na które bohater książki jest bardzo wrażliwy. Bo – warto dodać – Marcin Seradzki jest polskim patriotą, który w momencie, gdy ojczyzna znajdzie się w trudnym położeniu, będzie potrafił zrezygnować i z kariery, i z możliwości ułożenia sobie życia z kochaną kobietą, by ratować Polskę… "

Książkę przeczytałam dosłownie w kilka godzin. Nie mogłam przejść obok niej i nie zajrzeć co kryje w środku. Zakochałam się , uwielbiam styl autora i to jak dobrze napisał książkę. Myślę , że to obowiązkowa lektura dla wszystkich który lubują się w książkach z historią w tle. 

Książka opowiada o losach Marcina Seradzkiego , cenionego w Polsce szkutnika który pracuje i mieszka w Gdańsku.  Bohatera poznajemy gdy jest w dość trudnym okresie. Nie ma pracy , nie ma pieniędzy. Rzeczypospolita nie potrzebuje budować statków. Po śmierci wuja Marcin dostaje pracę od samego Jakuba Kettlera. 

Z całego serca polecam tą książkę i już nie mogę doczekać się na kolejne części. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz