Ariana | WS | Blogger | X X

poniedziałek, 15 maja 2017

Wyklęty '48 - Dominik Kozar

Tytuł : Wyklęty ' 48
Autor : Dominik Kozar
Wydawnictwo : Muza 
Data wydania : 26.04.2017
Liczba stron : 640
Egzemplarz : recenzencki 

" Rok 1948. Siermiężne czasy stalinizmu w Polsce Ludowej. Komisarz Jan Wolak, oskarżony o kolaborację z gestapo, teraz ukrywa się wśród poszukiwanych przez Urząd Bezpieczeństwa żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Mężczyzna pogodził się z myślą, że już nigdy nie uda mu się wrócić do ukochanej Warszawy. Zdaje sobie sprawę, że resztę życia będzie musiał spędzić, ukrywając się w lesie i uciekając przed kolejnymi obławami żołnierzy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej.
Tymczasem w stolicy dochodzi do tajemniczego morderstwa, którego ofiarą jest żona sekretarza Polskiej Partii Robotniczej. Tuż obok zamordowanej kobiety milicjanci znajdują nieprzytomnego mężczyznę, z którym ofiara spędziła ostatnią noc. Wszystko wskazuje na to, że to on jest mordercą. W szybkim procesie człowiek ten zostaje skazany na karę śmierci. Okazuje się jednak, że władza ludowa się pomyliła. Giną kolejne kobiety, zamordowane w sposób, w jaki zabijał tropiony przed wojną seryjny zabójca działający w stolicy. Wtedy próbował go schwytać komisarz Jan Wolak wraz ze swoim nieodłącznym towarzyszem Zygmuntem Wieczorkiem. Niestety całe archiwum dotyczące tamtej sprawy spłonęło w czasie powstania warszawskiego. Funkcjonariusze UB i MO są bezradni. Informacje o tych zbrodniach nie mogą przedostać się do opinii publicznej. Dlatego komuniści decydują się na zaoferowanie Wolakowi propozycji współpracy… "

Z twórczością Pana Dominika Kozara nie miałam nigdy okazji się zapoznać. Dzięki uprzejmości wydawnictwa Muza przeczytałam „Wyklęty'48 . Nie żałuje, ale niestety książka nie podbiła,mojego serca tak mocno, jak bym tego chciała. 

Książka opowiada historię Jana Wolaka. Mamy rok 1948 to wtedy nasz bohater zostaje oskarżony o powiązania z gestapo i skazany. Ucieka z Warszawy i osiedla się w lasach. Niestety zdaje sobie sprawę, że jego życie będzie polegać na ciągłych ucieczkach. W Warszawie dochodzi do serii morderstw. Policja uchwyciła mężczyznę, który był rzekomym mordercą, jednak wszystko wskazuje na to, że facet jest niewinny. Morderca w areszcie a na wolności giną kolejne kobiety. To wtedy propozycja składa ofertę współpracy byłemu komisarzowi. Czy Jan Wolak przyjmie propozycje policji ?Pomysł na książkę naprawdę świetny. Niestety nie podpasywał mi styl autora. Nudne za długie opisy z życia , mało wątków kryminalnych , a do tego zagmatwane historią. Lubię książki kryminalne z wątkiem historycznym, ale , muszą być napisane w sposób, który trafi do czytelnika. Zdarzało mi się w trakcie czytania pogubić i niestety nie wszystko było zrozumiałe.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz