Ariana | WS | Blogger | X X

wtorek, 6 września 2016

Naczelne z Park Avenue - Martin Wednesday

Tytuł : Naczelne z Park Avenue
Tytuł oryginalny : Primates Of Park Avenue. A Memoir
Autor : Martin Wednesday
Wydawnictwo : Znak Literanova
Data wydania : 05 wrzesień 2016
Liczba stron : 288
Egzemplarz : recenzencki


" Kiedy autorka tej książki wraz z mężem i synkiem przeprowadziła się z zachodniego na wschodni Manhattan, sądziła, że zmienia jedynie adres. Okazało się jednak, że trafiła do całkowicie odmiennej kultury.Nagle otoczyło ją plemię bajecznie bogatych, eleganckich kobiet, których świat opierał się na ścisłej hierarchii. Choć w pierwszej chwili instynkt podpowiadał jej ucieczkę, postanowiła walczyć. Aby zrozumieć zasady działania społeczności, w której się znalazła, i wreszcie odnaleźć w niej dla siebie miejsce, wykorzystała swoją znajomość antropologii.

Z uwagą obserwowała rytuały godowe mieszkanek Upper East Side, walkę o dominację w stadzie, sezonową migrację w kierunku kurortów i rytualne dbanie o ciało. Piła eliksiry, którym jej otoczenie przypisywało niezwykłe właściwości, takie jak koktajl z jarmużu, a także uległa pragnieniu posiadania fetysza w postaci słynnej torebki.

Dzięki jej spostrzeżeniom i poczuciu humoru "Naczelne z Park Avenue" to opowieść o świecie z pierwszych stron kolorowych magazynów, którą czyta się z równą fascynacją, co najlepsze reportaże podróżnicze z najodleglejszych krańców Afryki czy Azji. "

Książka pokazuje nam świat w którym to kim jesteś zależy od twojego stanowiska , konta bankowego i od tego kim jest twój mąż. Twoje dzieci mają obowiązek bawienia się z twoją grupą społeczną bo przecież nie wypada bogatemu bawić się z biednym. 

Autorka pokazuje swoje życie w Upper East Side. Od przeprowadzki wiedziała już co to za miejsce i kim trzeba być aby przetrwać. Postanowiła jednak że nie złamie się i nauczy s tego czego od niej wymagają innym. Książka jest napisana z humorem i idzie przy niej płakać ze śmiechu. Są w niej również niestety smutne momenty z którymi nie jeden może się utożsamić. 

Książkę czyta się szybko i przyjemnie. Jest napisana prostym językiem , który jest przystępny dla każdego czytelnika. Myślę, że nawet młoda osoba znajdzie w tej książce coś dla siebie. Jak najbardziej polecam. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz