Ariana | WS | Blogger | X X

poniedziałek, 5 września 2016

[PRZEDPREMIEROWO] Gloria - Monika Błądek

Tytuł : Gloria 
Autor : Monika Błądek 
Seria : Sprawiedliwi 
Tom : 1 
Wydawnictwo : Akurat 
Data wydania : 7 wrzesień 2016
Liczba stron : 480
Egzemplarz : recenzencki 

" Mroczna, wizjonerska, niepokojąca dystopia dla młodych czytelników, z bohaterami, którzy zapadają w pamięć równie mocno jak postaci z "Igrzysk śmierci" i "Niezgodnej". Rok 2025. Unia Europejska się rozpadła, każdy kraj dba wyłącznie o swoje interesy. Polskę oddziela od Rosji pas spalonej ziemi - Ukraina. Siedmioletnia Gloria trafia pod opiekę mieszkającej w Paryżu ciotki. Dziesięć lat później poznaje tam starszego od siebie Asłana Zuradowa. Młody mężczyzna pomaga dziewczynie przetrwać we wstrząsanym etnicznymi konfliktami mieście, przy okazji wciągając Glorię w krąg konspiratorów, walczących o władzę i wpływy w formującym się praktycznie od nowa społeczeństwie. W tym samym czasie na planecie Trion spat Drakin informuje Trojlo Orila, że został skazany na likwidację. Więzień uniknie śmierci, jeśli zgodzi się poddać resocjalizacji na odległej Ziemi. Trojlo zobowiązuje się wystrzegać przemocy i posługiwać się wyłącznie pokojowymi metodami, ale jest się to trudniejsze, niż przypuszczał. Jak Obcy poradzi sobie w zdewastowanej Europie, na gruzach cywilizacji, która jeszcze niedawno rościła sobie pretensje do tego, by dominować nad całą Ziemią? Czy Gloria dowie się, kim są Sprawiedliwi? A może zostanie jednym z nich? "

Nie czytam wiele takich książek , gdyż nigdy nie umiem do końca zatracić się w dystopiach, Chyba za dużo po nich oczekuje. Do polskich autorów również podchodzę z niemałym dystansem gdyż wiele razy zawiedli mnie na tyle , że nie wiem czy to co robię wychodzi mi na dobre. 


Książka przenosi nas do roku 2025 gdzie o Unii wszyscy dawno już zapomnieli. Wszyscy martwią się o siebie i to jak przetrwać.Gloria trafia do ciotki gdy ma zaledwie siedem lat, jest zmuszona zmienić całe swoje dotychczasowe życie. Gdy dobija siedemnastego roku życia poznaje Asłana który wprowadza ją w nowy dla niej świat. Poznaje co to świat Sprawiedliwych. Walczących ludzi o władzę w społeczeństwie. Dziewczyna zostaje wysłana do Polski , ale i tam nie może czuć się bezpieczna. 


Książka jak i sama autorka zrobiła na mnie naprawdę ogromne wrażenie. Styl pisania jest lekki i przyjemny chociaż porusza naprawdę trudne kwestie. Podoba mi się jak autorka wprowadza nas w swoją historie i jak chcemy jeszcze więcej i więcej. 


Jednak książka ma swój minus. Nie jest to wielka wada ale po opisie z tyłu spodziewałam się , że dostane krwi ,walki i przemocy niestety tego zabrakło mi najbardziej ale mam nadzieje , że drugi tom będzie jeszcze lepszy. Monika Błądek postawiła sobie naprawdę ogromną poprzeczkę i mam nadzieje , że podoła i powali mnie jeszcze na kolana. 


Myślę , że książka jest godna polecenia. Na pewno trafi w gusta młodzieży które lubią wątki romansu w książkach mrocznych i tajemniczych. Ale o tym już trzeba przekonać się samemu.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz