Ariana | WS | Blogger | X X

środa, 14 września 2016

[PRZEDPREMIEROWO] Dziewczyny - Emma Cline

Tytuł : Dziewczyny 
Tytuł oryginalny : The Girls
Autor : Emma Cline 
Wydawnictwo : Sonia Draga 
Data wydania : 28 września 2016
Liczba stron : 360
Egzemplarz : recenzencki 

" Hipnotyzująca historia inspirowana życiem Charlesa Mansona, charyzmatycznego przywódcy sekty. To dla niego urzeczone rzekomą wolnością i swobodą nastolatki były gotowe na wszystko…
Dziewczyny – ich kruchość, siła, pragnienie przynależności – to istota tej olśniewającej powieści dla czytelników Przekleństw niewinności Jeffreya Eugenidesa oraz Zanim dopadnie nas czas Jennifer Egan.

Północna Kalifornia, burzliwy koniec lat 60. XX wieku. Na początku lata samotna i wrażliwa nastolatka Evie Boyd widzi grupę dziewcząt w parku i od pierwszego spojrzenia uwodzi ją ich wolność, niedbały ubiór, aura nieskrępowania. Wkrótce Evie ulega całkowicie wpływowi Suzanne, hipnotyzującej starszej dziewczyny, i jak magnes przyciąga ją sekta, która wkrótce ma zyskać złą sławę, oraz mężczyzna będący jej liderem.
Ukryte wśród wzgórz rozległe ranczo jest upiorne i zrujnowane, Evie jednak odbiera je jako egzotyczne, ekscytujące, energetyczne – miejsce, w którym rozpaczliwie pragnie zostać zaakceptowana. Spędza coraz więcej czasu z dala od matki i rytmu codziennego życia, jej obsesja na punkcie Suzanne przybiera na sile i Evie nie uświadamia sobie, że krok po kroku zbliża się do niewiarygodnej przemocy, do tej chwili w życiu dziewczyny, kiedy wszystko może się potoczyć w przerażającym kierunku.

Niezwykły debiut Emmy Cline jest powieścią wspaniale napisaną i fascynującą, odznaczającą się chirurgiczną precyzją i zaskakującymi obserwacjami psychologicznymi. Dziewczyny to wspaniały utwór – oraz zapadający w pamięć portret dziewczyn i kobiet, którymi się staną. "

Książka rozgrywa się w latach 60 XX wieku. Evie Boyd samotna dziewczyna , nie mająca żadnych celów życiowych. Zauważa grupę dziewczyn, sama chciałaby być taka jak one. Pewna siebie , odważna , nie mająca żadnych negatywnych emocji. Chciałaby wyglądać tak jak napotkane dziewczyny. Ubierać się jak tylko zapragnie , robić makijaż , pić i palić. Evie poznaje starszą od siebie kobietę Suzanne. Kobieta wprowadza ją w świat sekty , przez co dziewczyna oddala się od znajomych i rodziny. Jednak nie wszystko jest takie kolorowe jak by się wydawało ... 

Pragnęłam tego – pozbawionej źródła i brzmienia fali biegnącej ode mnie do Russella. Do Suzanne, do nich wszystkich. Pragnęłam tego świata bez końca.

Nie jest to książka która by była moją ulubioną. Czytało się ją przyjemnie , zapadła mi w pamięć , ale nie będzie stała na honorowym miejscu w mojej biblioteczce. Na pewno jest to książka warta przeczytania , ale nie spodziewajcie się czegoś mega. Nie stawiajcie sobie dużych wymagań bo zawiedziecie się tak jak ja. 

Za książkę dziękuje księgarni TANIA KSIĄŻKA 


1 komentarz:

  1. O sekcie jeszcze niczego nie czytałam, a wydaje mi się, że jest to interesujący temat. Może się skuszę :)

    OdpowiedzUsuń