Ariana | WS | Blogger | X X

czwartek, 8 grudnia 2016

Jak w kabarecie. Obrazki z życia PRL - Andrzej Klim

Tytuł : Jak w kabarecie. Obrazki z życia PRL
Autor : Andrzej Klim
Wydawnictwo : Dom Wydawniczy PWN
Data wydania : 10 czerwca 2016
Liczba stron : 256
Egzemplarz : recenzencki 

" Czy Nina Andrycz zamawiała kreacje w Paryżu? Dlaczego Zofia Czerwińska znielubiła gołąbki? Co gwiazda francuskiej piosenki Juliette Gréco kazała sobie podać do picia przed występem w Łańcucie? Gdzie widywano premiera Cyrankiewicza bez spodni? Kto tak naprawdę trząsł polską estradą? Dlaczego podczas wyborów Miss Polonia 1984 jury głosowało dwa razy? Co Andrzej Rosiewicz szepnął na ucho Michaiłowi Gorbaczowowi? Co zdarzyło się tuż przed występem cygańskiego zespołu Roma w paryskiej Olimpii?Jak w kabarecie. Obrazki z życia PRL to opowieść o wydarzeniach i ludziach nie zawsze najważniejszych dla życia Polski w latach 1945–1989, ale z pewnością najbarwniejszych. To dzięki nim w szarym PRL-u było o kim i o czym plotkować.
Życie w PRL-u nosiło na sobie pewne piętno paranoi. Bo co prawda dało się kupić samochód, ale najpierw trzeba było dostać na niego przydział. Można było mieć najmodniejsze sukienki, za którymi szalały elegantki na zachodzie Europy, ale trzeba było znać kierownika sklepu z odrzutami z eksportu. Artyści mogli przygotowywać najzabawniejsze numery do kabaretu czy na estradę, ale i tak wiedzieli, że wytnie je cenzura, która oficjalnie nie istniała. Można było przyznawać wybitnym twórcom wysokie nagrody państwowe, a chwilę później odbierać im to, za co zostali nagrodzeni.
O tych i wielu innych niedorzecznościach opowiada ta książka. "
Jak wiecie czasy PRL - u to dla mnie bardzo ważne i interesujące czasy. Chcę się o nich dowiedzieć jak najwięcej i mam nadzieje , że z czasem będę wiedziała wiele. Nie były to czasy łatwe i życie w tych czasach nie należało do najprzyjemniejszych jednak trzeba powiedzieć , że są to czasy interesujące dla osób które interesują się trochę późniejszą historią. 

Andrzej Klim po raz kolejny otwiera nam oczy na to jak żyło się , ludzie opisują te czasy i z czego byli zadowoleni a z czego nie. " Jak w kabarecie " to nie jest wcale książka śmieszna i przyjemna. Pokazuje nam brutalność PRL-u. 

Na pewno książkę polecam bo warto znać chociaż trochę z naszej historii. Mam nadzieje , że nie tylko miłośniki historii sięgną po tę książkę bo jest to pozycja obowiązkowa.


1 komentarz:

  1. Ja bardzo lubię czytać o tym okresie w dziejach naszego kraju. Zapisuję sobie ten tytuł.

    OdpowiedzUsuń