Ariana | WS | Blogger | X X

środa, 21 grudnia 2016

Pax - Sara Pennypacker

Tytuł : Pax
Tytuł oryginalny : Pax
Autor : Sara Pennypacker 
Wydawnictwo : IUVI 
Data wydania : 26 października 2016
Liczba stron : 296 
Egzemplarz : recenzencki , Nowość 


" Odkąd Peter uratował osieroconego liska, on i Pax byli nierozłączni. Pewnego dnia dzieje się jednak coś, czego Peter nigdy by się nie spodziewał: jego ojciec idzie do wojska i chłopiec musi się przeprowadzić do dziadka, którego słabo zna i raczej nie lubi (ze wzajemnością) – a lisa wypuścić do lasu.Jednak już pierwszej nocy Peter wymyka się z domu dziadka i wyrusza do swojego, oddalonego o 500 kilometrów, gdzie ma nadzieję zastać Paxa.
Lis w tym czasie musi się nauczyć, jak przetrwać w dzikim lesie, i na nowo odkryć świat ludzi i zwierząt. Nigdy jednak nie traci nadziei, że jego chłopiec po niego wróci.

Czy dwunastolatek dotrze sam do domu? I czy odnajdzie tam Paxa? "

Nie czytałam jeszcze tak wspaniałej książki, która skierowana jest do młodszej grupy odbiorców. Myślę, że będzie to idealny prezent pod choinkę dla dzieci, ale i rodzice znajdą w tej opowieści coś dla siebie. Bo ma ona większy morał i sens niż nam się może wydawać na pierwszy rzut oka.

Wszyscy mamy w sobie bestię zwaną złością. Ona może nam służyć; wiele dobrych rzeczy wynika ze złości na złe rzeczy, wiele niesprawiedliwości zostaje naprawionych. Ale najpierw wszyscy musimy dojść do tego, jak ją ucywilizować.Książka opowiada o przyjaźni, wojnie i miłości. Chłopca i lisa co nie codziennie jest spotykane w literaturze. Peter po śmierci matki czuje się strasznie samotny, gdy na jego drodze pojawia się mały osierocony lisek nie waha się ani chwili i postanawia zając się zwierzęciem. Jednak gdy wybucha wojna i ojciec chłopaka jedzie walczyć Peter musi wyjechać do dziadków , jego przyjaciel Pax trafia do lasu. Jednak rozłąka staje się nie do wytrzymania i przyjaciele robią wszystko, aby się odnaleźć i znowu być razem.

Zwyczajną prawdę bywa najtrudniej dostrzec, kiedy dotyczy ciebie samego. Jeżeli nie chcesz poznać prawdy, zrobisz wszystko, żeby ją ukryć.

Po zastanowieniu się zrozumiemy, że chłopiec szuka po prostu pokoju, zrozumienia i miłości. Ucieka od wojny, bo chce znaleźć drogę, która zapewni mu życie w pokoju. Tym pokojem w powieści jest nic innego jak lisek Pax. Cieszę się, że książka jest napisana z dwóch perspektyw. Możemy przez to zrozumieć co czuje Pax jak i co czuje mały zagubiony chłopiec. Czy wszystko będzie dobrze i Peter odnajdzie upragniony spokój ? Na to pytanie odpowiedzcie sobie sami ja powiem tylko , że jest to książka, którą trzeba przeczytać.


Powinno się mówić prawdę o tym, jaka jest cena wojny.


-Co to jest wojna?
Szary zamyślił się. 
- Jest taka choroba, która czasem dopada lisy. Sprawia, że przestają być sobą i atakują obcych. Wojna to taka choroba, tylko u ludzi.1 komentarz:

  1. Najprawdopodobniej ta książka dołączy już niebawem do mojej kolekcji. Nie mogę doczekać się zapoznania się z tą historią ♥
    Pozdrawiam
    Moment Of Dreams ♥

    OdpowiedzUsuń