Ariana | WS | Blogger | X X

czwartek, 1 grudnia 2016

Niebieskie ptaki PRL-u - Wojciech Kałużyński

Tytuł : Niebieskie ptaki PRL-u
Autor : Wojciech Kałużyński 
Wydawnictwo : Naukowe PWN 
Data wydania : 2014
Liczba stron : 320 
Egzemplarz : RECENZENCKI 


" Ponury pejzaż peerelowskiej rzeczywistości zmieniał się w niekończący karnawał dzięki kolorowym postaciom, które na przekór zgrzebności tworzyły własne światy. Z czasem postacie te stawały się legendą, obrastały mitami, nierozerwalnie złączonymi z ich historią.Wojciech Kałużyński przywołuje tych najbarwniejszych. Opowiada o nich w anegdocie, weryfikuje mity z faktami, pokazuje miejsca, w których bywali, światy z pogranicza codzienności i karnawału. Zaczynając od początku lat 50. aż po lata 80. Na czele orszaku tańczą ci najbardziej znani: Marek Hłasko, Leopold Tyrmand, Zdzisław Maklakiewicz, Janusz Szpotański, Jan Himmilsbach, Agnieszka Osiecka, Janusz Głowacki, Marek Piwowski, Marek Nowakowski, Janusz Atlas, Piotr Skrzynecki i inni. Nie brak tu i również postaci zapomnianych albo wręcz nieznanych: legendarnych kelnerów i kawiarnianych filozofów, jak Jerzy Karaszkiewicz, Tomasz Lengren, a także tych, którzy próbowali znaleźć szczęście w kontrkulturze, jak Michał Tarkowski czy Jacek Kleyff. "

Czasy PRL są do dzisiaj bardzo częstym tematem do rozmów , dyskusji inspiracją w filmach , książkach a nawet muzyce. Ja osobiście uwielbiam czytać o tym co się działo kiedyś , jak się żyło , jakie były rozrywki. Cieszę się gdy mogę poznać ważne postacie z dawnych czasów. Dlatego bardzo chętnie sięgam po tego typu książki i będę sięgać jeszcze nie raz. 

,,Zakochanie to strata czasu. (...) Kobiety nie kochają. Posiadają czasem wzruszające uczucia zwierzęce. Ale to nie jest miłość". ,,Piękni dwudziestoletni" Marek Hłasko.W książce mamy przedstawione barwne życie niebieskich ptaków które w tamtych czasach było bardzo ważne gdyż wpływało na kulturę ludzi i przetrwało do dnia dzisiejszego. Nie będę wam przedstawiać tutaj każdej osoby z imienia i nazwiska ale mogę wam zagwarantować , że każdy z was zna chociaż jedno z tych słynnych nazwisk. Życie w czasach PRL nie było łatwe. Usłane alkoholem i pustymi garami. 


Hłasko nie umiał, nie chciał i nie mógł pisać tego, czego od niego żądano, ale musiał pisać, bo podpisywał kolejne umowy. Czasem dwa tygodnie siedział zamknięty w pokoju i nic mu nie wychodziło. Nie mógł spać, bo nie mógł pisać, i nie mógł pisać, bo nie mógł spać. Pił, żeby usnąć, ale im więcej pił, tym mniej spał. Zasłaniał okno kocem, żeby nie widzieć dnia, i wydzwaniał w nocy do ludzi.

" Niebieskie ptaki PRL-u" to naprawdę dobrze napisana książka , pełna humoru i przepełniona zabawnymi anegdotkami z życia ludzi. Często używamy ich do dzisiaj chociaż nie zdajemy sobie sprawy. Te czasy są wciąż żywe nawet w naszym XXI wieku. 

,,Kończę powoli ,,Całą jaskrawość" Kochany i będziesz na pewno zadowolony. Niesamowicie tam sobie żyjemy. Uroczyście. Solennie. Wszystko, co robimy tam, jest niesamowicie uroczyste. Najdrobniejsza rzecz. W natchnieniu tam sobie żyjemy nieustającym, tak jak być powinno". - ,,Dwadzieścia listów Edwarda Stachury do Wincentego Różańskiego".
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz