Ariana | WS | Blogger | X X

poniedziałek, 19 grudnia 2016

Zostaw mnie - Gayle Forman

Tytuł : Zostaw mnie 
Tytuł oryginalny : Leave Me 
Autor : Gayle Forman 
Wydawnictwo : Prószyński i S-ka 
Data wydania : 22 listopada 2016
Liczba stron : 432
Egzemplarz : recenzencki

" Maribeth Klein to wiecznie zabiegana pracująca matka. Wszystko co wiąże się z domem, z mężem i z dziećmi spoczywa na jej barkach – nawet w czasie rekonwalescencji po zawale zwolniona jest jedynie od obowiązków zawodowych. W Maribeth Klein cząstkę siebie odnajdzie każda kobieta, której zdarzyło się kiedykolwiek pomyśleć, że zamiast wracać do domu i robić obiad, wolałaby uciec na koniec świata. Cząstkę siebie odnajdzie w niej każdy, kto kiedykolwiek zapragnął wsiąść do pociągu i pojechać gdzieś, gdzie nikt nie oczekiwałby od niego nieustannego usługiwania.W okresie rekonwalescencji Maribeth nabiera przekonania, że nie jest w stanie sprostać wymaganiom wszystkich wokół, decyduje się więc na krok zupełnie nie do pomyślenia. Pakuje się i wyjeżdża. Jak to jednak często w takich przypadkach bywa, po przybyciu w nowe miejsce zaczyna patrzeć na swoje życie z innej perspektywy. Z dystansu może inaczej ocenić oczekiwania swoich bliskich, a także swoje życie zawodowe. Dzięki wsparciu nowych przyjaciół udaje jej się odkryć w sobie tajemnice, które dotychczas skrywała nie tylko przed rodziną, ale nawet przed samą sobą.

„Zostaw mnie” to intrygująca książka o lękach, przed którymi wszyscy staramy się uciekać. Gayle Forman przedstawia nam fascynujących bohaterów – mężów, żony, przyjaciół i kochanków – którym zdarza się popełnić błąd i się potknąć, ale którzy stają się dzięki temu lepszymi ludźmi i uczą się przebaczać. Tym samym dowodzi, że jest wnikliwą obserwatorką ludzkiej natury. Jej książka to wciągająca analiza współczesnego macierzyństwa wraz ze wszystkimi jego niejednoznacznościami, a także próba odpowiedzi na pytanie: co się dzieje, gdy dojrzała kobieta porzuca dom? "


Jak pewnie wiecie Gayle Forman zaistniała dzięki swoim fenomenalnym książką typowo dla młodzieży. Jednak dzisiaj powiem wam trochę o powieści, którą autorka kieruje głównie dla osób dorosłych. Czy jej się udało, czy książka zachwyca ? A może taka tematyka była za dużym wyzwaniem?

Wierzę, że pani serce jest zdrowe – powiedziała – Lekarze dobrze się o panią zatroszczyli. Jeśli jednak zależy pani na tym, żeby się lepiej poczuć, tak naprawdę lepiej, to teraz musi się pani jeszcze zatroszczyć sama o siebie.

Maribeth Klein to kobieta po czterdziestce. Kochająca matka dwójki małych bliźniaków oraz żona, która jest na każde zawołanie męża. Kobieta pracuje, sprząta, organizuje przyjęcia, robi zakupy, i wszystkim się przejmuje. Do dnia, gdy nawet nie zauważa, że przeszła zawał. Wtedy jej, życie się zmienia. Postanawia spakować walizkę i wyjechać. Z ciężkim sercem zostawia bliźniaki i męża, ale czuje, że gdy tego nie zrobi to czeka ją kolejny zawał i prawdopodobnie śmierć. Zaczyna również szukać swojej biologicznej matki.

Blizny są jak tatuaże, tyle że kryje się za nimi lepsza historia.


Co trzeba powiedzieć na samym początku podsumowania. Gratuluje głównej bohaterce, że zdecydowała się na taki krok. Ja sama, jak i połowa kobiet na świecie czasami bym wzięła walizkę i wyjechała na małe wakacje. I nie znaczy to, że główna bohaterka nie kochała rodziny, bo myślała o nich w każdym momencie swojej wyprawy. Ale myślę, że postąpiła słusznie. Mnie osobiście książka bardzo się podobała i według mnie lepiej jej to wyszło nawet niż jej poprzednie książki. Według mnie jest to najlepsza książka tej autorki, jaką do tej pory czytałam. Wielkie brawa dla autorki i mam nadzieje, że będzie pisać więcej takich książek.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz