Ariana | WS | Blogger | X X

poniedziałek, 16 stycznia 2017

Araf - Elif Safak

Tytuł : Araf 
Tytuł oryginalny : Araf
Autor : Elif Shafak 
Wydawnictwo : Znak 
Data wydania : 9.01.2017
Liczba stron : 416
Egzemplarz ; recenzencki 

Omer, Abed i Piyu. Każdy z nich niedawno przyjechał do Stanów Zjednoczonych na studia w Bostonie. Omer pochodzi z Istambułu, robi doktorat z nauk politycznych, szybko adaptuje się w nowym miejscu i zakochuje się Gail - biseksualnej intelektualistce o skłonnościach samobójczych. Gail jest Amerykanką, która we własnym kraju i we własnej skórze czuje się nie na miejscu. Abed jest biotechnologiem, którego martwi sposób prowadzenia się Omera, niespodziewana wizyta matki i stereotypowy sposób postrzegania Arabów w Ameryce. Piyu to Hiszpan, który ma zostać dentystą wbrew lękowi przed ostrymi narzędziami; nieustannie niepokoją go latynoscy krewni jego niestabilnej emocjonalnie dziewczyny - Algre.


Z upływem czasu ich relacje ewoluują tak samo jak ich postrzeganie siebie, własnych ojczyzn i kraju, w którym przyszło im żyć. Araf to opowieść o tożsamości, wykluczeniu i przynależności. Wyprawa w świat obsesji w poszukiwaniu nadziei, miłości i przyjaźni. " 

Książka, którą trudno określić jako dobra czy zła. Każdy bohater jest ważny , każde słowo ma swoje odzwierciedlenie w dalszej historii. Nie ma tutaj ważnych i mniej ważnych bohaterów , gdyż każdy jest idealny na swój własny sposób. Gdy sięgałam po tę pozycje wiedziałam czego się spodziewać po stylu autorki. Mimo wszystko uważam, że jest to jej najlepsza książka, którą dotychczas przeczytałam.

W książce mamy opisane losy trzech przyjaciół Omer-pochodzi z Istambułu i w Stanach postanawia robić doktorat polityczny , Abed-to z kolei mężczyzna, który martwi się o swoich przyjaciół a z zawodu jest biotechnologiem i jest jeszcze Piyu hiszpan, który wbrew swojemu wielkiemu lękowi postanawia zostać dentystą. Poznajemy życie te trójki ich bliskich przyjaciół , miłosne rozterki i pełno śmiesznych, jak i mniej zabawnych sytuacji.

Nie jest to książka na jeden wieczór , warto czytać ją powoli i doszukiwać się ukrytego drugiego dna. Książka o problemach, które trzeba nagłaśniać , o szukaniu siebie. Łatwo utożsamić się z bohaterami, gdyż są naprawdę skrajnie różni. Myślę , że jest to książka, od której warto zacząć przygodę z twórczością tej autorki. Nie polecam młodszym czytelnikom raczej będzie to gratka dla starszych i dojrzalszych odbiorców.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz