Ariana | WS | Blogger | X X

poniedziałek, 9 stycznia 2017

[PRZEDPREMIEROWO] Sama się prosiła - Louise O'Neill

Tytuł : Sama się prosiła 
Tytuł oryginalny : Asking For It 
Autor : Lousie O'Neill
Wydawnictwo : Feeria Young 
Data wydania : 11.01.2017
Liczba stron : 344
Egzemplarz : recenzencki 

" Pewnego dnia, po imprezie, Emma O’Donovan budzi się na progu swojego domu, a właściwie znajdują ją tam rodzice. Dziewczyna krwawi, jest brudna i zdezorientowana. Pamięta, że była z przyjaciółkami na imprezie, ale nie ma pojęcia, co się właściwie wydarzyło. Wie tylko tyle, że nikt nie odpowiada na jej esemesy. Do tej pory wszyscy chcieli być blisko niej, teraz w szkole odwracają się od niej i szepczą za jej plecami. Nic nie pamięta z imprezy, ale ktoś wstawił na Facebooka jej zdjęcia. Zdjęcia, których nigdy nie zapomni. "

Wiele nastolatek chce jak najszybciej dorosnąć. Starają się za wszelką cenę pokazać jak dojrzałe i odpowiedzialne są, ale nie do końca wszystko idzie po ich myśli. To, co wydaje się niepozorne i nieszkodliwe, może sprawić, że nasze życie okręci się o 180 stopni i nic już nie będzie takie, jakie było. Przyjaźń, chociaż wydaje się prawdziwa i szczera, może skończyć się nagle i prysnąć jak bańka mydlana.

Teraz wiem, że nie będę miała dzieci. Nie pozwolę im rosnąć w moim brzuchu, gdzie mogłabym je zarazić. Nie pozwolę im dorastać w świecie, gdzie mogłoby im się przydarzyć tak wiele złych rzeczy, a ja nie byłabym w stanie ich ochronić.

Emma O'Donovan to młoda, ale piękna kobieta. Ma powodzenie u chłopaków i wspaniałe przyjaciółki. Jednak niegroźna impreza zmienia całe dotychczasowe życie nastolatki. Nagie i upokarzające zdjęcia dziewczyny obiegają internet. Przyjaciele odchodzą a młoda kobieta musi sama poradzić sobie ze wszystkim.

Wszyscy są niewinni, dopóki nie udowodni im się winy. Ale nie ja. Ja jestem kłamczuchą, dopóki nie udowodnią, że mówię prawdę.

Nie jest to książka dla nastolatek, które mają mało w głowie. Jest to trudna książka i porusza bardzo trudny, ale jaki ważny problem. Musimy mówić głośno o swoich uczuciach, nie możemy się wstydzić i bać. Nikt nie może nas krzywdzić ani psychicznie, ani fizycznie. Tytuł książki mówi nam wszystko, wiemy o czym będzie książka i czego możemy się spodziewać. Mimo to książka jest naprawdę dobrze napisana, bohaterowie idealnie wykreowani, styl autorki zagmatwany, ale przyjemny w odbiorze. Polecam tę książkę wszystkim, którzy lubią ciężkie tematy i nie przerażają ich opisy gwałtu.


Należę do tamtych chłopaków i czuję się tak,jak gdyby wypalili na mnie swoje piętno.Wycieli swoje imiona w moim sercu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz