Ariana | WS | Blogger | X X

czwartek, 15 kwietnia 2021

Wybrańcy - Veronica Roth

 

Tytuł: Wybrańcy 

Tytuł oryginalny: Chosen Ones 

Autor: Veronica Roth 

Cykl: Wybrańcy 

Tom: 1

Wydawnictwo: Media Rodzina 

Data wydania: 13.01.2021

Liczba stron: 520

Egzemplarz: recenzencki 

Wybrańcy zaczynają się tym, czym inne powieści się kończą – zwycięstwem bohaterów nad potężnym przeciwnikiem. Piętnaście lat wcześniej piątka zwykłych nastolatków została wskazana proroctwem do walki z Mrocznym – potężnym bytem niosącym zniszczenie Ameryce. Mroczny zrównał z ziemią całe miasta i zamordował tysiące ludzi. Wybrańcy, bo takie miano zyskała piątka nastolatków, poświęcili wiele, by go pokonać. Po upadku Mrocznego świat wrócił do normalności… dla wszystkich poza nimi. Bo co można zrobić, jeśli jest się jednym z pięciu celebrytów, z wykształceniem obejmującym jedynie magiczne zniszczenie, kiedy nie ma już na nie zapotrzebowania? A może jednak jest?  

Veronica Roth to autorka, która podbiła rynek wydawniczy dzięki serii " Niezgodna". Ja jej nie czytałam, ale widziałam film i nawet mi się podobało. Gdy w zapowiedziach zobaczyłam "Wybrańców" stwierdziłam, że to najlepszy moment, aby poznać twórczość tej autorki. Czy autorka zyskała moją sympatię? 

Książka zaczyna się w momencie gdy piątka zwykłych nastolatków stara się wrócić do normalnego życia. Piętnaście lat wcześniej zostali oni wytypowani do pokonania bytu, który sieje spustoszenie w Ameryce. Nastolatkowie poświęcają bardzo wiele, aby go pokonać, jednak udaje im się. Po upadku Mrocznego wszyscy starają wrócić się do normalnego życia, jednak dla naszych bohaterów nie jest to wcale takie łatwe. Poświęcili oni wiele w walce i teraz nie potrafią się po tym pozbierać. Autorka w książce przedstawia nam wątki wspomnień, wycinków z gazet oraz zapisków, przez co ukazuje nam się powoli obraz tego co stało się te kilkadziesiąt lat wcześniej. 

Książka pochłonęła mnie całkowicie, ja uwielbiam fantastykę młodzieżową a tutaj mamy zupełnie coś nowego. Oczywiście jest magia, tego można się spodziewać, jednak autorka pokazała moce bohaterów w tak świetny sposób. Mimo lekkiej książki dla młodzieży Veronica przemyciła również bardzo ważne wątki problemów, z którymi zmagają się ludzie codziennie w realnym świecie. Podoba mi się, że nakreśliła zarys stresu pourazowego, pokazała, co to takiego jest i jak z tym można walczyć. Historia miała w sobie wiele zwrotów akcji, przez które nie dało się jej odłożyć na półkę. Ja nie mogę doczekać się, co autorka zaserwuje nam w 2 tomie, bo to, co pokazała tutaj, było czymś fantastycznym. Ja jestem zachwycona i polecam jeśli jeszcze nie znacie tej książki. 

"Niektóre wydarzenia dzielą życie na części."


15 komentarzy:

 1. Też bardzo podobała mi się ta książka, przyjemnie spędziłam z nią czas.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie rzuciła mi się w oczy ta książka, więc cieszę się, że trafiłam na nią u ciebie i koniecznie muszę zakupić.

  OdpowiedzUsuń
 3. gdzieś ta książka obiła mi się o oczy, ale nie miałam okazji jej czytać, jednak fantastykę młodzieżową biorę w ciemno, zwłaszcza jak jest taka oryginalna :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwszy tom serii bardzo mi się podobał, jestem ciekawa kontynuacji.

  OdpowiedzUsuń
 5. Z zainteresowaniem sięgnę po książkę, przypuszczam, że wraz z moją młodzieżą zagłębię się w jej świat. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Fabuła faktycznie wygląda nietuzinkowo. Mam w planach zapoznanie się z tą powieścią.

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że ta książka mogłaby mi się spodobać. Faktycznie Niezgodna okazała się hitem i myślę, że to również może być dobra książka.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie widziałam wcześniej nigdzie tej książki. Jak dla mnie fantastyka już jest tematyką któa mi się znudziła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mnie wciąż przyciąga, zwłaszcza kiedy trafię na nieszablonowe opowieści. :)

   Usuń
 9. Podoba mi się ta książka. Myślę że w niedługim czasie sięgnę po nią..

  OdpowiedzUsuń
 10. Kojarzy mi się to z serialem The Umbrella Academy. Temat ciekawy.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jestem w trakcie lektury i mogę powiedzieć, że jest świetna! Podoba mi się pomysł autorki.

  OdpowiedzUsuń
 12. Obawiałam się tej książki. Czy autorka poruszy coś podobnego do Niezgodnej. Po opisie nie mogłam stwierdzić czy to będzie to> Też uwielbiam fantasy, po twojej recenzji chyba się skuszę. Kunga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja młodzież już wyraziła chęć zapoznania się z ksiązką. :)

   Usuń
 13. Fabuła jest dość interesująca i niespotykana. Najlepiej samemu się przekonać, czy warto ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń