Ariana | WS | Blogger | X X

piątek, 1 lipca 2016

Przeznaczeni - Katarzyna Grochola

Tytuł : Przeznaczeni 
Autor : Katarzyna Grochola 
Wydawnictwo : Literackie 
Data wydania : 19 maja 2016
Liczba stron : 544
Egzemplarz : recenzencki 

" Oto jest! Nowa powieść Katarzyny Grocholi.Los? Przypadek? Co kieruje naszym życiem?
Życiowo prawdziwa, nasączona nadzieją i dojrzałym optymizmem, ta książka to Twoje przeznaczenie.

O tej książce można opowiadać na wiele sposobów. Na przykład tak: Przeznaczeni to historia pięciu osób. Pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego, ale już wkrótce zbiegi okoliczności i przypadkowe na pierwszy rzut oka zdarzenia sprawią, że ich drogi nierozerwalnie się połączą.

Olin jest rozchwytywaną autorką kryminałów. Ma wszystko: pieniądze, sławę, sukces, jest nawet zakochana. Problem w tym, że nie do końca szczęśliwie. Od wielu lat ma romans z żonatym facetem. Historia jakich wiele: ona kocha jego, on kocha tylko ją, no ale żona, dzieci…
Gabrysia pracuje w kasynie. Każdego dnia obserwuje ludzi, którzy wygrali albo przegrali. Sama jest nieufna i żyje na uboczu. Aż do momentu, gdy – przypadkiem – spotyka Mateusza.
Mateusz jest zdolnym grafikiem i beztroskim singlem. Ma pieniądze i kobiety. Pieniądze co prawda pożyczył swojemu przyjacielowi Kubie, ale kobiet w jego życiu nie brakuje – pojawiają się i znikają. Wszystko się zmienia, gdy spotyka Gabrysię. Ta kobieta to dla niego tajemnica, którą musi rozwikłać.
Kuba jest alkoholikiem. Niepijącym. W poszukiwaniu lepszego jutra wyrusza do Stanów Zjednoczonych. Pożyczone od Mateusza pieniądze błyskawicznie trafiają w ręce Jurka (zwanego Jerrym), polskiego emigranta, który w Ameryce dorobił się synów i kolejnych żon, a także paru szemranych interesów, na których nieustannie ma nadzieję się dorobić.

Historie wszystkich bohaterów zbiegają się w kulminacyjnym punkcie. Jedni otrzymają szansę od losu, inni tę szansę bezpowrotnie stracą…

Przeznaczeni to absolutny majstersztyk, na który warto było czekać cztery długie lata. Katarzyna Grochola, najpopularniejsza polska pisarka, postawiła wszystko na jedną kartę i napisała powieść, jakiej jeszcze nie było. Przemyślaną i misternie skonstruowaną. Mądrą, czasem zabawną, a momentami bardzo poważną. O poplątanym życiu, wzlotach i upadkach. O zderzeniach z rzeczywistością, ale nasączoną dojrzałym optymizmem. To powieść, w której gra toczy się o naprawdę dużą stawkę. "

Przeznaczeni to nie jest tylko powieść. Poznajemy Olin pisarkę która z pozoru ma przewidywalne życie , ale tak tylko nam się wydaje. Kobieta od wielu lat jest w związku , ale nie do końca normalnym , gdyż z żonatym mężczyzną. Książka ma wielu bohaterów , wiele wątków które idealnie ze sobą tworzą spójną całość. Jest Kuba , Mateusz , Gabrysia. Każdy z nich ma swoją historię która tworzy jedną wielką historię. 

Czytałam Katarzynę Grocholę bardzo dawno temu , można nawet powiedzieć , że sięgnęłam po nią za sprawą mojej kuzynki która w okresie moich wakacji czytała te książki i zachęciła mnie abym również poznała te historię. Po książkę Przeznaczeni sięgnęłam z czystej sympatii do Katarzyny Grocholi ale i z ciekawości czy ta książka sprosta temu co było kiedyś ? I muszę powiedzieć , że ta książka jest jeszcze lepsza niż to co zapamiętałam. Nie da obok niej przejść obojętnie i jeszcze do teraz mam ją w pamięci. 

Za możliwość przeczytania dziękuje księgarni ! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz