Ariana | WS | Blogger | X X

poniedziałek, 1 lutego 2021

Wróbel w getcie - Kristy Cambron

 

Tytuł: Wróbel w getcie 

Tytuł oryginalny: A sparrow in Terezin 

Autor: Kristy Cambron 

Cykl: Ukryte arcydzieło 

Tom: 2

Wydawnictwo: Znak 

Data wydania: 27.01.2021

Liczba stron: 384

Egzemplarz: recenzencki 

Gdy Kaja Makovsky dowiaduje się, że niemiecki terror dociera do Pragi, opuszcza Wielką Brytanię, żeby ratować swoją żydowską rodzinę. Kiedy jest już u celu, ucieczka okazuje się niemożliwa, a piekło wojny staje się jej bolesną codziennością. Kobieta trafia do getta w Terezinie, gdzie poznaje dziewczynkę, która niespodziewanie odmieni jej życie. Kilkadziesiąt lat później Sera James i William Hanoverowie, bohaterowie „Motyla i skrzypiec”, w trakcie bajkowego ślubu zostają brutalnie rozdzieleni – mężczyzna zostaje oskarżony o przestępstwo, którego nie popełnił, a teraz grozi mu dziesięć lat więzienia. Sera postanawia zrobić wszystko, aby uratować swojego męża i ich wspólną przyszłość. Losy dwóch kobiet, które dzielą dziesiątki lat, zostaną niespodziewanie połączone historią tajemniczej dziewczynki ocalonej z Holokaustu.  

Gdy zdecydowałam się zrecenzować nową książkę Kristy Cambron nie miałam pojęcia, że jest to drugi tom serii. Trochę się zmartwiłam, że nie zrozumiem pewnych wątków, jednak nic bardziej mylnego. "Wróbel w getcie" to książka pięknie napisana, jednak jest to fikcja literacka, która nie ma wiele wspólnego z okresem wojennym.

Książka "Wróbel w getcie" to nie jest książka wojenna. Chociaż autorka twierdzi, że inspirowała się prawdziwymi  wydarzeniami i nie twierdzę, że to nie prawda. Jednak sama historia jest napisana w sposób bajkowy, co niestety miejscami mnie irytowało. Jednak historia mnie bardzo urzekła, miejscami miałam ochotę uronić łezkę, ponieważ ja już tak mam, że jestem osobą bardzo wrażliwą. To, co muszę przyznać autorce to fakt, że ma bardzo ciekawy styl pisania i z chęcią przeczytałam również pierwszy tom tej serii "Motyl i skrzypce". 

"Wróbel w getcie" to piękna historia miłości szeroko pojętej. Autorka poruszyła bardzo ciekawe wątki, które ubrała w piękne słowa. Już teraz mogę śmiało polecić wam tę powieść, jednak nie nastawiajcie się na historię prawdziwą, traktujcie ją tak  jak jest, czyli jak fikcję literacką. Wątek wojny w książce jest, jednak moim zdaniem jest go bardzo mało i zanika przy odbiorze całej książki. Autorka zostanie w moim sercu na dłużej i chętnie poznam wcześniejsze losy bohaterów z tej książki. A wy znacie pierwszy tom? 

Wszyscy kiedyś umrzemy. Nie ma wyjścia. A po co żyć, jeśli nie można komuś pomóc? Ludzie nigdy nie otrząsną się z tego, co zrobiliśmy Żydom. Nie stanę przed Bogiem i nie powiem mu, że pozwoliłem, by pociąg pełen dzieci dotarł do obozu śmierci. Mam sumienie. To jedyna zbrodnia, do której się przyznaję...17 komentarzy:

 1. Nie czytałam jeszcze też książki, nie znam też pierwszego tomu. Muszę jednak przyznać, że zainteresowała mnie ta historia. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie miałam jeszcze okazji czytać tej książki, ale bardzo mocno mnie interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Okładka trafiona w punkt! Myślałam, że książka będzie poparta faktami. Cóż czasem autor za bardzo popłynie w pisaniu. Szkoda.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam jeszcze pierwszego tomu, ale siostra jest zainteresowana lekturą tej serii.

  OdpowiedzUsuń
 5. chociaż staram się przekonać do takiej literatury to jest ona dla mnie zbyt emocjonalna, niemniej temat miłości w tak trudnych czasach i miejscach zawsze jest poruszający i wart poznania

  OdpowiedzUsuń
 6. Szkoda że autorka nie pokusiła się o bogatsze nakreślenia tła wojennego. Mimo to jednak jestem zainteresowana.

  OdpowiedzUsuń
 7. Po tytuł chętnie sięgnę, co jakiś czas zanurzam się w takich klimatach, zatem będę go miała na uwadze. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wiem, że na pewno sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Książki historyczne nigdy mnie za specjalnie nie interesowały te z tematyką getta tym bardziej.

  OdpowiedzUsuń
 10. O, bardzo inne spojrzenie na historie obozowe. I w sumie cieszy mnie to, bo trochę już za dużo i zbyt nierealnie zrobiło się w tym temacie w książkach.

  OdpowiedzUsuń
 11. Tym razem to nie dla mnie. Nie przemawia do mnie ten gatunek książek i strasznie się przy takich męczę. Moja siostra natomiast może się nią zainteresować.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie miałam okazji przeczytać tej książki. Pewnie w wolnej chwili sięgnę po nią.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie lubię takiej tematyki w książkach, ponieważ za bardzo je przeżywam, choć wiem, że wiele z nich zasługuje na uwagę

  OdpowiedzUsuń
 14. Od czasu do czasu czytam tego rodzaju literaturę wiec tytuł mam na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 15. Czytałam tą książkę i jestem trochę zawiedziona, fabuła jest fajna i rozwiązanie mi się podoba, ale jak dla mnie zbyt mało byli tego uczucia, że mowa tutaj o Niemcach i asymilacji Żydów.

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie czytam takich książek Kochana. Nie lubię tej tematyki. Zawsze mnie smuci.

  OdpowiedzUsuń
 17. Przeczytałam zaledwie jedną książkę z tej tematyki. Mimo tego, że mi się podobała to czegoś mi brakowało. Może przy tej byłoby inaczej. Zapiszę sobie ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń