Ariana | WS | Blogger | X X

wtorek, 12 marca 2019

Bomba - Joelle Charbonneau

Tytuł: Bomba
Tytuł oryginalny:Time Bomb
Autor: Joelle Charbonneau
Wydawnictwo: YA!
Data wydania: 13.02.2019
Liczba stron: 352
Egzemplarz: recenzencki


Diana to córka kongresmena, która musi być idealna. Rashid to muzułmanin, który chciałby być dla innych nie tylko muzułmaninem. To sierota, który chciałby stać się dla kogoś ważny. Tad to homoseksualista, który właśnie ogłosił coming out. Frankie to sportowiec, który skrywa tajemnicę. Cas to klarnecistka, która chciałaby być szanowana. Szóstka uczniów szkoły średniej poznaje się w dramatycznych okolicznościach. W ich szkole ktoś podkłada ładunki wybuchowe. Uwięzieni w zniszczonym budynku wspólnie starają się przetrwać. Po pewnym czasie okazuje się, że bombę podłożyło jedno z nich… "

Joelle Charbonneau to popularna pisarka. Na Polskim rynku ukazała się jej seria " Testy " w skład której wchodzą: Testy, Samodzielne studia oraz Egzamin dojrzałości. Ja jej poprzedniej serii nie miałam okazji czytać, jednak bardzo chcę nadrobić zaległości, bo po jej najnowszej książce widzę, że możemy się ze sobą bardzo polubić na dłużej.

Akcja książki dzieje się w szkole. To tam zostaje uwięziona szóstka głównych bohaterów. Grozi im wielkie niebezpieczeństwo, w szkole ktoś podłożył bombę. Jednak nie to jest najważniejsze w tym wszystkim. Okazuje się bowiem, że wśród szóstki uczniów znajduje się również zamachowiec. Nikt nie wie, kto to jest, każdy próbuje na własną rękę odkryć prawdę. My staramy się dowiedzieć, co kierowało tym młodym człowiekiem, aby zrobić coś tak strasznego ?

Książka to jednak wielka bomba. Autorka świetnie wykreowała swoich bohaterów, mamy różne nacje i kultury. Możemy przyjrzeć się każdemu z osobna i samemu wyciągnąć wnioski. Motyw szkoły/ zamachu na szkołę ostatnim czasem nie był dość popularny przynajmniej w Polsce. Dlatego niezmiernie się cieszę, że wydawnictwo YA! Postanowiło wydać tę książkę.

Książkę czyta się jednym tchem. Nawet nie wiem, w którym momencie dobrnęłam do końca. Chciałabym więcej takich dobrych i ciekawych książek dla młodzieży. Ja, jeśli śledzicie mojego bloga, czytam naprawdę różną literaturę. Czasami lepszą innym razem gorszą. W swoim życiu przeczytałam naprawdę dużo książek z motywem zamachu w szkole. Jednak Bomba okazała się naprawdę pozycją najlepszą jak na razie w tej dziedzinie. A wy znacie serię Testy? Lubicie młodzieżówki z wątkiem kryminalnym ?


Zwycięstwo przybiera różne formy, w zależności od perspektywy danej osoby. A kiedy jesteś zwycięzcą, musisz umieć zauważyć, kiedy jakiś ruch prowadzi do przegranej, i zmienić strategię, zanim wypadniesz z gry. "

24 komentarze:

 1. Do grona młodzieży już nie należę, ale strasznie zakręciłaś mnie do poznania tej historii. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaciekawiłaś mnie tą książką. Temat choć współczesny i jak najbardziej na czasie, to jednak przerażający w kwestii bezpieczeństwa Naszych dzieci.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak temat przerażający. Teraz w Brazyli był zamach w szkole i dzieci zginęły coś strasznego ;(

   Usuń
 3. Jeny - wpierw przeczytałam 'Bromba' i już się przestraszyłam :)
  Ale BOMBĘ chętnie bym poznała

  OdpowiedzUsuń
 4. Już któryś raz spotykam się z pozytywna opiniao tej książce. Chyba warto po nią sięgnąć 😉

  OdpowiedzUsuń
 5. Takie książki, które wciągają i czyta je się odrazu lubię najbardziej

  OdpowiedzUsuń
 6. Zgadzam się z twoją opinią. Na mnie też ta książka wywarła dobre wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Niestety bycie na poziomie i pieniądze to nie jest taka prosta rzecz

  OdpowiedzUsuń
 8. Tytuł przekazuję mojej młodzieży pod rozwagę, powinien ją zainteresować. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Może kiedyś znajdę chwilkę na przeczytanie tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 10. O tak, fantastyczny pomysł a jeśli wykonanie równie dobrze, to z przyjemnością przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 11. Sporo o tej książce już słyszałam, chcę przeczytać. Mógłby z tego wyjść dobry film albo nawet serial :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie znam tej serii wydawnictwa Ya, ale z chęcią bym ją poznała, zwłaszcza po Twojej recenzji :-)

  OdpowiedzUsuń
 13. Hmm, czytałam ją i czytało się świetnie, szybko ze względu na budowę rozdziału i narrację. Dobór bohaterów też był interesujacy, ale zabrakło mi w nich przeciętniaków, tutaj każdy zmagał się z poważnym problemem i jak dla mnie było to naciągane i było tego zwyczajnie za dużo. Po pewnym czasie akcja również staje się dosyć jednostajna, aczkolwiek w ogólnym rozrachunku nie było źle :)

  mrs-cholera.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń