Ariana | WS | Blogger | X X

środa, 27 marca 2019

Ślepiec - Max Czornyj

Tytuł: Ślepiec
Autor: Max Czornyj
Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 27.02.2019
Liczba stron: 400
Egzemplarz: recenzencki


W pustym mieszkaniu w jednym z gdańskich bloków zostaje znalezione makabrycznie okaleczone ciało mężczyzny. Sprawa zostaje przydzielona komisarz Lizie Langer, która musi zmierzyć się także z własnymi problemami z przeszłości. Do zespołu śledczych dołącza Orest Rembert - młody profiler, który zdaje się bardziej zafascynowany tworzeniem portretu psychologicznego komisarz niż zabójcy. Langer i Rembert tworzą szczególny duet, razem stawiając czoła seryjnemu mordercy. Sprawa jednak stanęła w martwym punkcie do momentu, kiedy morderca znowu daje o sobie znać. Po raz kolejny ze szczególnym okrucieństwem upodobał sobie oczy swojej ofiary. Kim jest mężczyzna nazywający siebie Ślepcem? Kto będzie kolejną ofiarą? "

Maxa Czornyja nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to polski autor, który swoją karierę pisarską zaczął niedawno. Jego pierwsza książka " Grzech " ukazała się w 2017 roku. Był to początek serii o komisarzu Eryku Daryło. Autor w swoim dorobku ma już 6 książek, z czego szósta będzie miała premierę już w kwietniu oraz jedną antologię " Zabójczy pocisk. Polska krew ". Ja na razie przeczytałam tylko jedną książkę z dorobku tego autora, jednak seria o Eryku również stoi na mojej półce i już niedługo będę miała zamiar nadrobić zaległości.

W Gdańsku zostają znalezione zwłoki mężczyzny, który w bestialski sposób został zamordowany i pozbawiony gałek ocznych. Sprawa zostaje przydzielona komisarz Lizie Langer oraz profilerowi Orestowi Rembert. Para nie potrafi się ze sobą dogadać. Ciągle się sprzeczają oraz doprowadzają do wielu dziwnych momentami sytuacji. Jednak okazuje się, że to nie jedyna ofiara ślepca. Na światło dzienne wychodzą kolejne zwłoki. A Liza stara się dowiedzieć, kto jest mordercą i dlaczego. Sprawa nie jest wcale oczywista, a nasi partnerzy błądzą po omacku. Czy morderca zabije znowu ? Czy działa według jakiegoś klucza ?

" Ślepiec " to książka, poza jakimkolwiek schematem. Autor świetnie poprowadził akcję w książce, która trzyma nas do ostatniej strony. Nie mamy czasu, aby się nudzić, czytając książkę. Zakończenie trochę zmyliło mój trop i to, co autor nam zaserwował, zaskoczyło mnie bardzo. W książce znajdziemy zagadki kryminalne, ślady zabójcy, tropy. Zmierzymy się z traumami, smutkami oraz motywami zabójstwa. Będziemy mogli wejść z butami w życie naszych bohaterów i sprawdzić, co tak naprawdę siedzi w ich głowach.

Max Czornyj wyszedł poza jeden schemat i napisał książkę, której nie można określić jednym gatunkiem literackim. Mamy kryminał, thriller psychologiczny, momenty grozy nawet znajdziemy momentami dramat obyczajowy. Ja nie jestem osobą, która się boi podczas czytania książki, jednak przy tej tak się wciągnęłam, że wystraszył mnie kot, który przyszedł się do mnie przytulić. A więc coś w tym musi być i dlatego ja polecam osobą, które lubią takie mocne książki z krwią i morderstwem w tle.


„Cudze oczy patrzą na was. Zawsze.”24 komentarze:

 1. Wstyd się przyznać, ale nie znam jeszcze książek tego autora... I chyba czas to zmienić!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam wrażenie, że mnóstwo już podobnych książek powstało. Ciekawe czy ta się czymś wyróżnia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Konieczne muszę sięgnąć po ,,Ślepca''.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 4. Wcześniej nie znałam tego autora i nie wiem, czy to książka dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Koniecznie muszę sięgnąć po ,,Ślepca''. Powinien trafić w mój gust czytelniczy.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 6. O autorze słyszałam już kilkakrotnie, ale jeszcze nie miałam przyjemności zapoznania się z jego twórczością. Lubię taką tematykę, elementy grozy w książkach zawsze mnie przyciągają. Możliwe, że kiedyś przeczytam, na razie króluje u mnie fantastyka. :D

  OdpowiedzUsuń
 7. To książka zdecydowanie dla mnie!

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo lubię kiedy autorzy łączą w jednej książce kilka gatunków, a ta, naprawdę mnie zainteresowała. 😊

  OdpowiedzUsuń
 9. Boję się, że była by dla mnie ta książka za mocna ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. O, lubię thrillery psychologiczne :))

  OdpowiedzUsuń
 11. Niestety - mnie autora trzeba przedstawić. Przewija mi się w blogosferze co chwilę, ale nigdy nie pomyślałam, że może to być coś dla mnie, że może warto się z nim zapoznać. Teraz widzę, że chyba jednak warto :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Skusiłam się pozytywnymi recenzjami książki, zamówiłam tytuł i już czeka na półce na spotkanie. Liczę na naprawdę mocne wrażenia. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Wygląda na to, że jest to wciągająca lektura, chociaż klimaty zupełnie nie moje :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Opis brzmi bardzo ciekawie. Ostatnio oglądałam kilka dokumentów o seryjnych mordercach , więc może teraz czas na książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie miałam jeszcze przyjemności lektury książek Czornyja, ale widzę tyle pozytywnych opinii w internecie, że koniecznie muszę nadrobić :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Gdy czytałam Twoją recenzję, nie byłam przekonana, co mam myśleć o tej książce. Ostatnie zdanie potwierdziło jednak moje domysły- raczej nie jest to książka dla mnie. Mocne książki do mnie nie przemawiają, a jak będzie w nich dużo krwi, to już w ogóle odpuszczam...

  OdpowiedzUsuń
 17. Kiedyś bardziej lubiłam się bać i pewnie już by miała ta książkę :) Mimo, że trochę obawiam się tej grozy to sięgnęłabym po tą książkę

  OdpowiedzUsuń
 18. Mam w planach! I to naprawdę takich konkretnych, że tak powiem :) jestem bardzo ciekawa twórczości Czornyja. Te okładki mocno wpływają na wyobraźnię.

  OdpowiedzUsuń
 19. Moja koleżanka czyta jego książki :D Obiecała, że jedną mi pożyczy, ale jakoś tak temat się rozszedł po kościach i na razie jeszcze go nie czytałam ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. A ja go nie znam🙈😁 i gafa. Ale historia wydaje się dobra. Kurczę nie czytuję kryminałów, ale nie raz warto zaryzykować.

  OdpowiedzUsuń
 21. O Maxie Czornyju słyszałam same dobre rzeczy i jest na mojej liście do czytania. Nie wiem tylko za co się zabiorę najpierw.

  OdpowiedzUsuń
 22. O, to jest ta książka, której okładka wywołała falę oburzenia, bo wydawnictwo śmiało wykorzystać zdjęcie i niewiele przy nim zmienić, przez co częściowo przypomina inny tytuł. Tak, trochę chaotycznie, ale mam nadzieję, że zrozumiałaś, o co mi dokładnie chodzi. ;)
  Nie znam jeszcze twórczości tego autora, ale słyszałam, że nawet nieźle sobie radzi. Wielu czytelników jest zachwyconych, dlatego ja pozwolę sobie uwierzyć, że tak jest i kiedyś sięgnąć po ten tytuł. ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. "Sprawa nie jest wcale oczywista,a nasi partnerzy błądzą po omacku"- fajne zdanie jakby sami byli ofiarami :). Słyszałam o autorze ale jeszcze nie miałam okazji się z nim zapoznać.Jeśli tak jak mówisz ten thriller mnie przerazi i zaskoczy to jestem jak najbardziej za, bo właśnie czegoś takiego szukam. Wątkami psychologicznymi tez nie pogardzę. Oby tylko zawału nie dostała, bo również kota posiadam :D

  OdpowiedzUsuń
 24. Bardzo dużo słyszałam o tym autorze, ale nie czytałam jeszcze jego książek. Jak się uporam z moim zaplanowanym stosem, to sięgnę po jego twórczość.

  OdpowiedzUsuń