Ariana | WS | Blogger | X X

poniedziałek, 19 czerwca 2017

Szklany tron - Sarah J. Maas

Tytuł : Szklany tron 
Tytuł oryginalny : Throne od Glaas 
Autor : Sarah J. Maas 
Cykl : Szklany tron 
Tom : 1 
Wydawnictwo : Uroboros 
Data wydania : 23.06.2013
Liczba stron : 520
Egzemplarz : recenzencki 

" Celaena Sardothien odbywała ciężką karę za swoje przewinienia wystarczająco długo, by przyjąć propozycję, z której nie skorzystałby nawet szaleniec: jej dożywotnia niewolnicza praca w kopalni soli nie musi kończyć się dopiero z dniem jej śmierci, jeśli tylko dziewczyna zdecyduje się wziąć udział w turnieju o miano królewskiego zabójcy. To będzie walka na śmierć i życie, ale Celaenie nieobce są tajniki fachu zawodowego mordercy. Jeśli się jej powiedzie, po kilkuletniej służbie na królewskim dworze odzyska wolność. Jeśli nie – zginie z rąk któregoś z przeciwników: złodziei, zabójców i wojowników, najlepszych w całym królestwie. Szanse na pomyślne przejście wszystkich etapów turnieju są niewielkie, ale Celaena nie ma nic do stracenia.
Pod okiem wymagającego dowódcy straży rozpoczyna przygotowania do starcia z najgroźniejszymi osobnikami królestwa. Wkrótce jednak pojawiają się komplikacje: ginie jeden z uczestników turnieju, a niedługo potem podobny los spotyka innego rywala młodej zabójczyni.

Czy Celaena zdoła dowiedzieć się, kto stoi za tajemniczymi zabójstwami? Czasu jest coraz mniej, a dziewczyna musi mieć się na baczności – zabójca może obrać za kolejny cel właśnie ją. Śledztwo doprowadzi do odkryć, których nigdy by się ni niespodziewała. "

Po lekturze „Zabójczyni „ musiałam trochę odpocząć od autorki. Jednak moja silna wola nie trwała długo i przepadłam. Gdy zaczęłam czytać „ Szklany tron „ wiedziałam, że ta książka mi się spodoba. Polubiłam bardzo bohaterów książki i już nie mogę,doczekać się co będzie dalej.

-Masz straszne blizny-rzekł cicho.
Zabójczyni oparła dłoń na biodrze i podeszła do drzwi garderoby.
-Wszyscy nosimy blizny, Dorian. Jedyna różnica polega na tym, że moje są bardziej widoczne od innych.

Celaena Sardothien to 18-letnia zabójczyni, która za swoje zło zostaje zesłana do Endovier, gdzie do końca życia ma pracować w kopalni soli. Jednak los się do niej uśmiecha, książę Dorian proponuje jej, aby wzięła udział w zawodach na Obrońcę króla. Turniej ma wyłonić najlepszego kandydata. Po czterech latach służby, kobieta ma być wolna. Jednak ktoś zaczyna mordować uczestników konkursu, w bardzo brutalny sposób. Celana stara się dowiedzieć, kto i dlaczego morduje uczestników.

Lubię muzykę - rzekła powoli - ponieważ gdy... gdy jej słucham, zatracam się w sobie, jeśli wiesz, o co mi chodzi. Jestem wówczas jednocześnie pełna i pusta, czuję jak ziemia drży i wypiętrza się pod moimi stopami. Kiedy zaś sama zaczynam grać... Cóż, wreszcie tworzę, a nie niszczę.

„ Szklany tron „ to książka, która wciąga od pierwszej strony i naprawdę ciężko się od niej oderwać. Nie jest to moje pierwsze spotkanie z Sarah J. Maas. Już z niecierpliwością czekam na kolejny tom serii „ Dwór cierni i róż „. Wiem, że seria Szklany Tron to będzie drugi fenomen i już nie mogę się doczekać, kiedy przeczytam kolejne części, na które swoją drogą czaje się, bo mam je na swojej biblioteczce. Cieszę się, że zdecydowałam się przeczytać nowelki przed lekturą serii, pewnie dlatego zachowanie autorki nie denerwowało mnie, a wręcz rozumiałam, dlaczego tak się zachowuje. Celaena to naprawdę wyjątkowa młoda kobieta, która niestety nie miała łatwego dzieciństwa i dlatego jest taka, jaka jest. Nie chce dopuścić do siebie nowych nieznanych osób i ja ją naprawdę rozumiem. Książę Dorian to naprawdę wyjątkowa osoba, chociaż naprawdę czasami miałam ochotę palnąć go w głowę i powiedzieć, żeby się ogarnął i stanął w końcu na wysokości zadania. 

Nazywam się Celaena Sardothien – szepnęła. – Choć moje imię nie ma znaczenia. Możesz mnie nazywać Celaeną, Lillian albo suką, a ja i tak cię pokonam.

„Szklany tron „to dobra fantastyka, ale przede wszystkim skierowana do nastoletnich odbiorców. Oczywiście nie jest tak, że starsza osoba nie zachwyci się tą powieścią, bo mogę powiedzieć, że na pewno wciągnie się od pierwszego rozdziału. Ja jestem zadowolona z historii, jaką napisała dla nas Sarah J. Maas. Polecam osobą, które jeszcze nie czytały, bo koniecznie musicie nadrobić zaległości. 


Światło i mrok. Życie i śmierć. Gdzie jest moje miejsce?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz