Ariana | WS | Blogger | X X

piątek, 13 listopada 2015

Aplikacja - Lauren Miller

Tytuł : Aplikacja
Tytuł oryginalny : Free to fall
Autor : Lauren Miller
Data wydania : 7 października 2015
Wydawnictwo : Feeria young
Liczba stron : 456
Cena z okładki : 32,90

" Co się stanie, gdy życie ludzi zostanie zdominowane przez elektroniczne urządzenia osobiste? Gdy ich spersonalizowane telefony będą im podpowiadać, co powinni zjeść, w co się ubrać, gdzie pójść i z kim zaprzyjaźnić? Oto czasy, w których wielki koncern Gnosis, następca firm Apple i Google, wprowadził na rynek najbardziej rewolucyjne narzędzie wszech czasów: aplikację na telefon Lux. Ten innowacyjny program optymalizuje podejmowanie decyzji przez użytkownika, biorąc pod uwagę jego dobro i preferencje osobiste, co ma dać najlepsze możliwe rezultaty. 16-letnia Rory uważa za oczywiste to, że aplikacja Lux stanowi klucz do zdrowego i szczęśliwego życia. Kiedy zostaje przyjęta do elitarnej Akademii Theden, wydaje się, że rysuje się przed nią przyszłość doskonała. Ale w tej idealnej, wymarzonej szkole pod gładką powierzchnią czai się coś złego. A potem Rory poznaje Northa, przystojniaka z miasta, który prowadzi życie outsidera i – o zgrozo! – nie korzysta z Luxa, co fascynuje dziewczynę. Wkrótce bohaterka zaczyna postępować wbrew rekomendacjom aplikacji – zaczyna słuchać głosu intuicji, którą nauczono ją ignorować. Ten wybór poprowadzi ją do odkrycia prawdy, której ani ona, ani nikt inny nie mógł się spodziewać. "


Czy wyobrażamy sobie świat bez telefonów , komputerów , tabletów ? Mamy dopiero 2015 rok co będzie za kilkanaście lat ? Czy jesteśmy w stanie nie używać , telefonów ani niczego technologicznego? Czy nie uczymy dzieci od małego jak posługiwać się komputerem , zamiast tego może czasem warto zabrać technologię i odłożyć na później. Zastanawialiście się gdzie są te czasy gdy na podwórku , na blokach było pełno dzieci. A teraz ? Pochowane w domach odcięte od świata. Kiedyś wychodziło się i biegało od koleżanki czy kolegi. Teraz łatwiej napisać parę słów w smsie czy na facebooku.

Po przeczytaniu książki Lauren Miller uświadomiłam sobie naprawdę wiele rzeczy. Ale przechodząc do samej książki. Poznajemy Rory 16-letnią dziewczynę której życie wydaje się proste , nie musi dokonywać wyborów robi to za nią jej telefon. A dokładniej aplikacja Lux. Aplikacja ta mówi dziewczynie co ma robić , kiedy i co ma zjeść a nawet mówi w jakie ubrania dziewczyna powinna się ubrać. 

Jednak coś zmienia się w dziewczynie. Gdy zostaje przyjęta do Akademii Theden twierdzi , że już nic nie może się stać aby jej świat się zmienił. Do czasu gdy poznaje chłopaka imieniem North.Chłopak nie używa aplikacji i wtedy dziewczyna stara się dociec prawdy. 

Aplikację przeczytałam zaraz po otrzymaniu jej od wydawnictwa , dlatego żałuje że dopiero teraz ukazuje się jej recenzja ale z wielu powodów nie mogło to nastąpić szybciej. Co do samej książki wciągnęła mnie niewyobrażalnie. Pochłonęłam ją w dwa wieczory i naprawdę dostrzegłam co się z nami dzieje pod wpływem technologii. Myślę , że książka nie jest tylko dla młodzieży , ale każdy powinien się z nią zapoznać i przemyśleć kilka spraw które dotyczą nas każdego dnia. 


Za możliwość przeczytania jeszcze raz dziękuje wydawnictwu 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz