Ariana | WS | Blogger | X X

sobota, 21 listopada 2015

Między światami - Roxana Saberi

Tytuł : Między światami
Tytuł oryginalny : Between Two Worlds
Autor : Roxana Saberi
Data wydania : 23 września 2015
Wydawnictwo : Sin Qua Non
Liczba stron : 384
Cena z okładki : 34,90

" Kobieca determinacja w starciu z okrucieństwem totalitaryzmu.

Rankiem 31 stycznia 2009 roku pracująca w Iranie amerykańska dziennikarka Roxana Saberi została wyciągnięta z domu przez czterech mężczyzn i brutalnie aresztowana. Agenci irańskiego wywiadu oskarżyli ją o szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych. W pokazowym, absurdalnym procesie, który trafił na pierwsze strony gazet całego świata, skazano ją na karę ośmiu lat więzienia. Miała ją odbyć w okrutnym teherańskim więzieniu Evin – miejscu, skąd każdy wychodzi zmaltretowany psychicznie, fizycznie bądź nie wychodzi wcale…

Saberi rozpoczęła brawurową walkę o wolność. W jej sprawie interweniowali Hillary Clinton, Barack Obama, liczne organizacje międzynarodowe, a także tysiące poruszonych jej losem ludzi, którzy niestrudzenie protestowali u irańskich władz przeciwko uwięzieniu dziennikarki.

Między światami to poruszająca i przerażająca historia uwięzienia młodej, niewinnej kobiety w samym środku totalitarnego piekła. To także opowieść o heroicznej walce o sprawiedliwość, godność i respektowanie praw człowieka oraz szczere świadectwo życia w Iranie – kraju fascynujących kontrastów. "

Amerykańska dziennikarka przybyła do Iranu aby napisać zwykłą książkę o kulturze i życiu Irańczyków, dlatego , że chciała to zrobić trafiła do okrutnego więzienia Evin. Dostała wyrok okrutny aż dziewięć lat ? Dla osoby która nic złego nie zrobiła , dla osoby która nawet nie miałam normalnego procesu ?

Iran jest całkowicie odmienny od świata który znamy. Nie wyobrażam sobie mieszkania w krajach arabskich.Aby kobiety nie miały żadnych praw , żeby musiały być posłuszne i robić to co się im każe? Kobieta musi się zakryć , tak aby nikt nie mógł powiedzieć , że ona nie jest godna arabskiego pochodzenia ? Dla kobiet wyzwolonych nie ma miejsca w Iranie. 
\Pewnego dnia Roxana Saberi jest zabrana z własnego domu siłą , i przewieziona do więzienia gdzie postawili jej zarzuty szpiegostwa na rzecz Stanów Zjednoczonych. 

Jest to książka oparta na faktach. Pełna dat i dokładnych szczegółów. Porusza do granic możliwości. Pokazuje jak wiele ludzi , mogło przez to przechodzić. Jak okrutne było to prawo. Można było nawet iść na karę śmierci. Lubię podróżować , ale nie chciałabym mieszkać w krajach arabskich.

Za możliwość przeczytania dziękuje 

1 komentarz: