Ariana | WS | Blogger | X X

poniedziałek, 27 czerwca 2016

Poddaję się. Życie muzułmanek w Polsce - Anna J.Dudek

Tytuł : Poddaje się. Życie muzułmanek w Polsce 
Autor : Anna J. Dudek 
Wydawnictwo : Naukowe PWN 
Data wydania : 2016 
Liczba stron : 240
Egzemplarz : recenzencki 


" Kim są muzułmanki mieszkające w Polsce? Jak żyją, pracują, podróżują?
Czy realizują swoje pasje? Jak wychowują dzieci? Kto rządzi w ich domu?

Czy odwiedzają puby i grają w piłkę nożną?

Poddaję się to pierwszy reportaż o świecie żyjących w Polsce muzułmanek: konwertytek, Tatarek, mieszkających tu Bośniaczek czy Irakijek. To opowieść o islamie widzianym oczami kobiet, sunnitek, szyitek, salafitek, w różnym wieku, na różnych etapach życia, o różnym pochodzeniu. Sacrum miesza się w ich życiu z profanum, bohaterki opowiadają o tym, co dozwolone - halal - i o tym, czego nie wolno - haram. Mówią o religii, rodzinie, pracy, seksie, przyjaźni, dyskryminacji, feminizmie. Mówią, dlaczego poddały się Bogu i o tym, dlaczego nie poddają się stereotypom. Reporterską opowieść o życiu "polskich muzułmanek" uzupełniają komentarze teologów i arabistów."

Książka opowiada o muzułmankach , o ich religii oraz poglądach na życie. Mówi jaką ogromną rolę pełnią w życiu społecznym. Kobiety nie boją się mówić o swojej religii. Gdy rozmawiają z autorką przedstawiają wprost jak żyją , co dzieje się w ich życiu , jakie stereotypy krążą o muzułmankach. 

Książka naprawdę pochłonęła mnie bez reszty. Podziwiam takie kobiety które nie wstydzą się tego kim są i jakie mają upodobania. Wcale nie są zmuszane do noszenia hidżabu ani do modlitwy same chcą właśnie tak postępować. Polecam książkę serdecznie wszystkim , każdy powinien ją przeczytać. 

Za możliwość przeczytania dziękuje wydawnictwu !


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz