Ariana | WS | Blogger | X X

wtorek, 8 marca 2016

Ostatnia Arystokratka - Evžen Boček

Tytuł : Ostatnia Arystokratka
Tytuł oryginalny : Poslední aristokratka
Autor : Evžen Boček

Seria : Arystokratka
Tom : 1
Data wydania : 27 styczeń 2015
Wydawnictwo : Stara Szkoła
Liczba stron : 254
Cena z okładki : 36,00

" Rodzina Kostków powraca z Ameryki do Czech, by przejąć dawną siedzibę rodu – zamek Kostka. W zamku zastają dotychczasowych pracowników: kasztelana, ogrodnika oraz kucharkę. Jak nowi właściciele poradzą sobie w nowej rzeczywistości? Jak odnajdą się w rolach dotychczas nieodgrywanych? "

Nigdy nie miałam styczności z czeską literaturą. Nigdy się nią nigdy nie interesowałam aż do recenzji u Olgi z Wielkiego Buka która właśnie zachwalała tą książkę. Postanowiłam dlaczego nie warto spróbować. Bardzo spodobał mi się humor jaki autor przelał w tę powieść. Teraz zdaje sobie sprawę dlaczego właśnie ta książka ma miano najzabawniejszej książki czeskiej. Nie będę oszukiwać ale muszę wam powiedzieć , że jeśli chcecie sięgnąć właśnie po tą książkę to przygotujcie brzuch na ból a oczy na łzy bo nie minie was ból brzucha ze śmiechu jak i łzy.

Książka opowiada o losach Marii. Której rodzina okazuje się potomkami arystokracji Czeskiej. Odzyskują rodzinną posiadłość i wyruszają do Czech. Zabawna historia dzieje się już na samym początku. Gdyż aby uniknąć wysokich kosztów postanowili przewieźć prochy swoich przodków w sposób bardzo absurdalny przez co zapłacili dużo więcej i niestety ale do Czech przyjechali biedni bez grosza przy duszy. 

 książce poznajemy również Józefa człowieka który od rana do wieczora chodzi w szlafroku ciągle jest na NIE no i nienawidzi turystów których nazywa muflonami.
Pani Cicha kucharka i sprzątaczka na pełen etat lubi sobie popijać alkohol i najchętniej zaszyła by się w domu starców bo w życiu już dość się nasprzątała.
Oraz niejaki Pan Spock który całymi dniami wymyśla piosenki o swoich jakże dziwnych chorobach. 

Kostkowie są bankrutami ale z pomocą przychodzi Milada która postanawia postawić wszystko do pionu i za wszelką cenę wyprowadzić rodzinę Kostków z dołu rozpaczy. 

Żeby zrozumieć tą książkę to trzeba ją przeczytać. Nie da jej się opowiedzieć w sposób który by nie zniszczył niespodzianki. Oczywiście można opisać ją pewnie bardziej szczegółowo ale wtedy straci swój urok i już nie będzie taka zabawna. 

Za książkę dziękuje wydawnictwu Stara Szkoła 


2 komentarze:

  1. Aaaaa "Ostatnia Arystokratka" sprawiła, że nawet w parku na ławce śmiałam się jak głupia, co też wzbudziło zainteresowanie przechodniów ;) Na półce czeka kolejna część o losach rodziny Kostków "Arystokratka w ukropie" mam nadzieję, że będzie równie śmiesznie i surrealistycznie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. tak ja planuje zakupić właśnie drugi tom , ale na razie mam tyle książek do przeczytania , że daje sobie trochę czasu ;d

      Usuń