Ariana | WS | Blogger | X X

wtorek, 30 sierpnia 2016

Londyn w czasach Sherlocka Holmesa - Krystyna Kaplan

Tytuł : Londyn w czasach Sherlocka Holmesa
Autor : Krystyna Kaplan 
Wydawnictwo : Dom Wydawniczy PWN 
Data wydania : 6 czerwca 2016 
Liczba stron : 304
Egzemplarz : recenzencki 

" Na przełomie XIX i XX wieku Londyn był stolicą największego i najbogatszego imperium w dotychczasowych dziejach świata.
Za czasów królowej Wiktorii i jej syna Edwarda VII miasto stało się widownią olbrzymich przemian życia codziennego i szybkiego postępu materialnego, intelektualnego i moralnego. Pojawiły się fotografia i "ruchome obrazki", wynalazek telegrafu, który pozwolił na złapanie pierwszego mordercy, "bezkonne powozy" i metro napędzane na parę, która śmierdzi jak "oddech krokodyla". Ciągle jeszcze w Londynie pracują dziesiątki tysięcy koni, które ciągną tramwaje, piętrowe omnibusy, dorożki, powozy i od czasu do czasu pozłacaną królewską karetę.
Zawsze się coś dzieje w metropolii, miasto żyje w coraz szybszym tempie. Mało zarabiający robotnicy jadą metrem przed szóstą, kiedy są zniżki na bilet. Na Piccadilly Circus sprzedawcy zapałek, pieczonych kasztanów, fiołków i goździków do butonierek dla dżentelmenów zachwalają swoje towary, przekrzykując wszystkich innych. Wśród nich chodzą ludzie "kanapki" obwieszeni reklamami z tyłu i z przodu i podziwiają nową rzeźbę Erosa odlanego z aluminium. Tuż przed wojną coraz częściej słyszy się o sufrażystkach, które upierają się, że chcą być równe mężczyznom i domagają się prawa głosu. Ich bogate siostry śpieszą na zakupy do domu towarowego, w którym można nabyć wszystko od igły do słonia i przejechać się najnowszym wynalazkiem - ruchomymi schodami. Na piętrze stoi pracownik gotowy zaaplikować damie sole trzeźwiące, w wypadku gdyby zemdlała z podniecenia.
W jednym z domów na Baker Street siedzi w fotelu, pykając fajkę, najsłynniejszy detektyw świata Sherlock Holmes. Potrafi on rozwiązać najtrudniejszą zagadkę kryminalną, a kiedy umiera w The Final Problem, mężczyźni zakładają czarne opaski, kobiety czarne welony i żałoba trwa tak długo, aż Conan Doyle jest zmuszony wskrzesić swego bohatera.
W 1910 roku podczas pogrzebu króla Edwarda VII, w którym bierze udział dziewięciu królów, londyńczycy czują, że era niewinności, pokoju, dżentelmeńskiej dyplomacji, bankietów, flirtów i zabawy dobiega końca. Pół miliona poddanych czeka w kolejce przed Westminster Hall, aby obejrzeć trumnę, na której leży korona, berło i jabłko.
Londyn doby wiktoriańskiej i edwardiańskiej odwiedziło wielu wybitnych Polaków: Chopin, Norwid, Modrzejewska, Curie-Skłodowska, Conrad, który tutaj mieszkał przez 5 lat, "towarzysz Wiktor", czyli Pilsudski, i inni. Byli oni "pociągani zupełnie niesamowitym urokiem...".

Książka " Londyn w czasach Sherlocka Holmsa " opowiada o Londynie , ale nie do końca współczesnym bo mowa tutaj o XIX i XX wieku. Poznajemy czasy za panowania monarchii czyli inaczej można powiedzieć za czasów królowej Wiktorii. Podoba mi się , że poznajemy ją od wewnątrz, Wszystko zaczęło się w 1819 gdy Wiktoria narodziła się a skończyło gdy zmarła. Poznajemy jej rodzinę i przyjaciół. Możemy powiedzieć , że dowiadujemy się wszystkiego co działo się w Londynie w okresie trwania na tronie Wiktorii. 

Książka jest pięknie wydania. Twarda oprawa , dobry papier oraz piękne zdjęcia. Wszystko ze sobą tworzy spójną całość która na półce prezentuje się nieskazitelnie. W książce jest wiele ciekawostek o których pewnie nie jedna osoba nigdy nie słyszała i nie wie skąd tak naprawdę to się wzięło. Mamy wiele ciekawych informacji o sławnych osobach takich jak Norwid , Skłodowska czy nawet Chopin. 

Jestem zadowolona , że mogłam zapoznać się z tą książką i od dzisiaj ma swoje honorowe miejsce na mojej półce. W przyszłym roku zabiorę ją ze sobą do Londynu i zobaczymy ile rzeczy zobaczymy na żywo. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz