Ariana | WS | Blogger | X X

poniedziałek, 22 czerwca 2015

Kochana Stefo - Amelia Einat

Tytuł : Kochana Stefo
Autor : Amelia Einat
Data wydania : rok 2014
Wydawnictwo : Nowy Świat
Liczba Stron : 120
Cena z okładki : 29,99

Stefa trzymała w drżącej ręce żółtą kartkę papieru, wyrwaną z małego bloku listowego. Te kilka wyrazów przeczytała wielokrotnie, powtarzając szeptem słowa, których nigdy dotychczas nie usłyszała, choć przez wiele lat marzyła, że tak się kiedyś stanie. Jej czarne oczy wypełniły się łzami, które tłumiła w sobie przez lata. Nie potrzebowała już niczego więcej, aby zrozumieć, co powinna zrobić. „Trudno nam bez Ciebie. Wracaj, proszę”. Było to jedyne zdanie, jakie pojawiło się po słowach powitania w liście, a na dole widniał podpis znany tylko jej: „Henryk” oraz data: „2 czerwca 1939”.
Kilka minut później zakomunikował w sekretariacie w kibucu o swoim wyjeździe, a pod koniec tygodnia była już na pokładzie statku, w drodze powrotnej do domu dziecka w Warszawie.

„Kochana Stefo” to poruszająca historia Stefanii Wilczyńskiej (1886-1942) – wychowawczyni i pedagoga, współzałożycielki Domu Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie i współpracownicy Janusza Korczaka, zamordowanej razem z nim i ich podopiecznymi w Treblince. „ 


Nigdy wcześniej nie słyszałam o pani Stefani Wilczyńskiej. Dlaczego bardzo ubolewam gdyż nie miałam pojęcia jaka była , że była współpracownicą Janusza Korczaka. O nim mówi się bardzo dużo , ale dlaczego milczy się o niej ?

Książka napisana jest w formie pamiętniku. Szkoda że w historii o takich właśnie ludziach się nie mówi. O takich osobach powinni pisać , a nie o mordercach i ludziach którzy w Polsce zrobili dużo złego.

Książka jest naprawdę cieniutka , ale również nie jest prosta w odbiorze , jest wiele ukrytych wątków. Denerwowałam się gdyż ani Korczak ani ona nie potrafili porozmawiać o swoich uczuciach. O miłości która była na stronach książki.


Tą książkę mogę polecić z czystym sumieniem. Każdy powinien wiedzieć kim była ta Pani. Ile wycierpiała w czasie wojny. Ja walczyła i jak umarła. Jeśli interesują was takie rzeczy to polecam !

2 komentarze:

  1. ciekawie zapowiadajaca sie ksiazka
    http://happinessismytarget.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Kurczę, ja też o niej nie czytałam. A do tego króciutka? Znajdę dla niej chwilę.

    OdpowiedzUsuń