Ariana | WS | Blogger | X X

środa, 26 października 2016

Największa zagadka Polskiego Państwa Podziemnego - Daria Czarnecka

Tytuł : Największa zagadka Polskiego Państwa Podziemnego. Stanisław Gustaw Jaster - człowiek, który zniknął
Autor : Daria Czarnecka
Wydawnictwo : Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania : 5 października 2016 
Liczba stron : 312
Egzemplarz : recenzencki 

" Bohater czy zdrajca?Niewinnie oskarżony żołnierz AK czy konfident donoszący Gestapo?
Gdzie zniknął Staszek? Jak zginął?
Stanisław Gustaw Jaster (1921–1943), pseudonim „Hel”, harcerz i żołnierz Armii Krajowej, więzień KL Auschwitz i kurier rotmistrza Witolda Pileckiego, ofiara domniemanej pomyłki Polskiego Państwa Podziemnego. Po wojnie oskarżany o zdradę ojczyzny i wydanie Niemcom oddziału Organizacji Specjalnych Akcji. Chociaż w historiografii „Hel” doczekał się swojego miejsca – dziś już bardziej chlubnego niż jeszcze pięć lat temu – to jednak wciąż wymyka się jednoznacznym ocenom.
Autorka próbuje odpowiedzieć na wiele pytań związanych z tą postacią, której los nie jest nadal do końca wyjaśniony. Jaster w czasie okupacji służył wiernie państwu polskiemu, dokonał brawurowej ucieczki z KL Auschwitz, następnie w szeregach elitarnej jednostki „Osa”-„Kosa 30” brał udział w wielu akcjach bojowych. W lipcu 1943 roku zaginął w tajemniczych okolicznościach. W latach siedemdziesiątych stał się przedmiotem ostrej nagonki – oskarżono go o zdradę kolegów z oddziału. Czy jednak zarzuty te były prawdziwe? Kto naprawdę doniósł na jego towarzyszy broni? Co się stało owego feralnego lipcowego dnia 1943 roku, kiedy ostatni raz widziano Staszka? "

Uwielbiam temat II wojny światowej, dlatego z przyjemnością sięgam po książki o tej tematyce, jak i o tematyce ludzi, którzy żyli w tamtych czasach. Dlatego też nie mogłam przejść obojętnie obok książki o słynnym człowieku pseudonimem „ Hel „

Jeśli ktoś za ten przydomek to od razu wie, o kogo chodzi, i o czym będziemy czytać. Tak właśnie o wielkim człowieku AK, który albo uważany jest za wielkiego człowieka, ale niektórzy również mówią na niego zdrajca. Jaki był, jaka była prawda czy naprawdę zdradził swoją ojczyznę ? Musimy przeczytać, nie chce wam zdradzać co głosi autorka, ale niestety nie mielibyście przygody z czytania o Staszku.

Myślę, że książka jest tą obowiązkową dla miłośników historii. Każdy powinien znać, chociaż cząstkę naszej wspólnej historii. Stanisław Gustaw Jaster to naprawdę wielki człowiek, o którym wiele ludzie będzie mówić głośno. Lektura obowiązkowa dla miłośników historii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz