Ariana | WS | Blogger | X X

piątek, 28 października 2016

Polska kuchnia. Rozsmakuj się w tradycji - Joanna Furgalińska

Tytuł : Polska kuchnia. Rozsmakuj się w tradycji
Autor : Joanna Furgalińska
Wydawnictwo : Wydawnictwo Naukowe PWN 
Data wydania : 20 października 2016
Liczba stron : 144
Egzemplarz : recenzencki 

" W ulicznej sondzie, przeprowadzonej w jednym z polskich miast, zapytani o typowe polskie dania młodzi ludzie najczęściej wymieniali pizzę, frytki, kebab i spaghetti. Najwyraźniej w pogoni za kulinarnymi modami zapomnieliśmy o naszej wielowiekowej tradycji. A przecież niepowtarzalna polska kuchnia, która do rodzimego rdzenia dodała wpływy niemieckie, rosyjskie, czeskie, węgierskie, litewskie, tatarsko-tureckie, orientalne, włoskie, francuskie, skandynawskie, austriackie i żydowskie, jest jedną z najciekawszych na świecie! […] Kultywujmy naszą kuchnię. Bądźmy dumni z naszego dziedzictwa. Rozsmakujmy się w tradycji. To nie jest trudne. Zobaczcie. Zróbcie. Zjedzcie.(Z przedmowy autorki)

Publikacja ta to powrót do smaków z dzieciństwa. W elegancko wydanej książce autorstwa Joanny Furgalińskiej znajdują się przepisy na tradycyjne potrawy polskie, które pamiętamy z domu naszych rodziców lub dziadków, ale których dziś sami często nie umiemy przygotować, np. krupnik, leniwe pierogi, ogórki kiszone, rydze smażone czy ciasteczka ze skwarek.

Przepisy są zebrane w kilku tematycznych rozdziałach: zupy, potrawy z mąki i ziemniaków, potrawy mięsne, dania z ryb, warzywa, smakołyki, dodatki i napoje. Na końcu książki zamieszczony został alfabetyczny indeks przepisów oraz miary i wagi. Całość bogato i dowcipnie ilustrowana przez autorkę, na wzór wydanej w 2015 roku książki Ślónsko kuchnia dla Hanysów i Goroli, cieszącej się ogromnym zainteresowaniem. "

Nigdy nie przepadałam za siedzeniem w kuchni czy gotowaniem. Nie była to moja bajka i jedyne co umiałam ugotować to wodę na herbatę. Jednak z czasem mój partner zaraził mnie miłością do gotowania i sama wymyślam sobie różne dania do pieczenia czy gotowania. 

Nie mam typowych książek kucharskich w swoim domu , zawsze gdy brałam przepis po prostu sięgałam po internet. Ale po remoncie kuchni pomyślałam że taka skrzyneczka z właśnie książkami kucharskimi pięknie by się prezentowała dlatego zaczynam kolekcjonować swoją jak na razie ubogą kolekcję.

Gdy wybierałam tą książkę widziałam tylko jej okładkę. Ładna prosta , będzie pięknie wyglądać w kuchni przez swoje kolory. A co myślałam o środku , no pewnie jak każda. Przepis , wykonanie i jakieś zdjęcie potrawy. No to teraz was zaskoczę ta książka to po prostu zbiór przepięknych rysunków które nadają się właśnie dla takiego kucharza jak ja. Uwielbiam tą książkę za swoją prostotę i za pokazanie mi jak szybko i łatwo można zrobić niektóre polskie potrawy. I co najważniejsze czyli strzałki co mam robić w jakiej kolejności to jest fantastyczne. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz