Ariana | WS | Blogger | X X

piątek, 14 października 2016

Tease - Amanda Maciel

Tytuł : Tease 
Tytuł oryginalny : Tease 
Autor : Amanda Maciel 
Wydawnictwo : Muza 
Data wydania :  9 września 2015
Liczba stron : 320
Egzemplarz : Biblioteczny 

" Książka inspirowana prawdziwymi zdarzeniami, którą trzeba przeczytać, i o której należy rozmawiać
Powieść, która porusza aktualny problem przemocy psychicznej w szkole.

Sara i troje innych uczniów liceum zostało oskarżonych o psychiczne znęcanie się nad swoją koleżanką, które w konsekwencji pchnęło ją do popełnienia samobójstwa. Sara jest napiętnowana i uznana za winną przez swoich kolegów, miejscową społeczność i media. 

W wakacje poprzedzające klasę maturalną, między spotkaniami z prawnikami i sądową psychoterapeutką, Sara musi się zastanowić nad wydarzeniami, które doprowadziły do tej tragedii. Jaką rolę w niej odegrała? Czy znajdzie sposób, aby pójść dalej mimo poczucia, że jej życie się skończyło?  "

Książka ukazuje nam problemy , które tak naprawdę nadal się dzieją i to może nawet w naszym środowisku. W szkole dzieci gnębią słabszych. Poniżają a nawet stosują przemoc. Mobbing internetowy możemy spotkać na każdym kroku. Przemoc psychiczna jest i to będzie ciągły problem , on nie zniknie. Warto o tym mówić , pisać w internecie , gazetach. Niech ludzie widzą co robią puki nie jest za późno. 

Jest po prostu tak, jak powiedziała Brielle zaraz po całej tej aferze: Emmie udało się wyjść z tego bez szwanku. Wszyscy powtarzają: „Nie ma jej, więc nie może się bronić”. Ja natomiast jestem i to jest naprawdę do dupy. Krótko mówiąc: ktoś umiera, więc wszyscy żywi automatycznie są od razu winni.

Książka opowiada o Sarze , Brielle i kilku innych przyjaciołach. Którzy znęcali się fizycznie i psychicznie nad uczennicą ich szkoły Emmą. Dziewczyna starała się nie pokazywać słabości jednak gdy chłopak Sary zostawia ją dla Emmy , zaczyna się piekło. Wszystkie wydarzenia pchnęły dziewczynę do najgorszego , powiesiła się w swoim domu. Straszna niesprawiedliwa śmierć, przecież to dziecko miało jeszcze całe życie przed sobą. 

- Mówisz, że wszyscy w szkole dokuczali Emmie.
Przytakuję. Potem dodaję:
- Wszyscy dokuczali. W końcu to liceum. Ty coś powiesz, ludzie coś powiedzą.
- Czyli nazywanie kogoś dziwką czy szmatą jest normalne.
Wzruszam ramionami i dopowiadam:
- Jeśli ktoś się tak zachowuje.

Książka została podzielona na dwie części. Pierwsza część to życie Sary po samobójstwie Emmy. Cięgli adwokaci , docinki , samotność. A druga część dzieje się przed samobójstwem , pokazuje nam jak dziewczyny zachowały się w stosunku do Emmy , czy może ona była w jakimś stopniu odpowiedzialna za to wszystko. 

[…] Natalie kazała mojej mamie skasować mi konto [na Facebooku]. Nie przejęłam się tym, bo jak sobie pomyślałam o ludziach w spożywczym, to stwierdziłam, że chyba raczej nie jestem przygotowana na to, jak zachowywaliby się online. Pewnie powinnam wcześniej sama to zrobić, zamiast siedzieć o drugiej w nocy i patrzeć, ile obłąkańczo wrednych komentarzy pojawia się pod wszystkimi zdjęciami, na których byłam otagowana. Setki złośliwości, miliony. Morze nienawiści.

" Tease " to jest książka napisana na faktach. Niestety spodziewałam się trochę czegoś innego. Nie jest to zła książka , ale nie mogłam się w nią wgryźć i wciągnąć tak jak bym chciała. Sam pomysł na książkę bardzo dobry i naprawdę warto sięgać po takie książki. Ale wykonanie nie przypadło mi do gustu. Styl autorki też nie do końca mnie zachwycił. 


 

1 komentarz:

  1. Po twojej recenzji mam mieszane uczucia do tej książki. Może jak spotkam ją w bibliotece to się skuszę

    OdpowiedzUsuń