Ariana | WS | Blogger | X X

poniedziałek, 8 maja 2017

Inwigilacja - Remigiusz Mróz

Tytuł : Inwigilacja 
Autor : Remigiusz Mróz 
Cykl : Joanna Chyłka 
Tom : 5
Wydawnictwo : Czwarta strona 
Data wydania : 15.03.2017
Liczba stron : 592
Egzemplarz : recenzencki 


" Chłopak, który zaginął kilkanaście lat temu na wakacjach w Egipcie, odnajduje się na jednym z warszawskich osiedli. Posługuje się innym imieniem i nazwiskiem, i mimo że rodzice rozpoznają w nim syna, on sam utrzymuje, że nie ma z zaginionym nic wspólnego.
Sytuację komplikuje fakt, że po przejściu na islam i powrocie do Polski mężczyzna znalazł się na celowniku służb. Gdy pojawiają się zarzuty, że przygotowuje zamach terrorystyczny, zwraca się o pomoc do prawniczki, która niegdyś zasłynęła obroną pewnego Roma. 

Joanna Chyłka niechętnie podejmuje się sprawy. Słynie bowiem nie tylko z ciętego języka, ale także z niechęci do obcych. W dodatku nie jest przekonana, czy jej nowy klient w istocie nie planuje zamachu… "

Czas napisać recenzje „Inwigilacji „czyli 5 tomu przygód Chyłki i Zordona. Cieszę się jednak, że nie będzie to ostatni tom, gdyż autor dał nam wyraźnie do zrozumienia, że będzie ciąg dalszy. Mróz po raz kolejny mnie nie zawiódł, a wręcz zabił zakończeniem. Długo się nie pozbieram po takiej ogromnej dawce emocji.

Pesymista chodzi ze spuszczoną głową i nie widzi, co przed nim. Optymista ją zadziera, więc ostateczny rezultat jest taki sam. A realista patrzy przed siebie. I zawczasu dostrzega przeszkodę, o którą może się potknąć.

Przed Joanną Chyłką kolejna trudna, ale zarazem ciekawa sprawa. Gdy dowiaduje się o zatrzymaniu Fahada - al Hassana i oskarżają o działania antyterrorystyczne, Chyłka wie, że ta sprawa jest idealna dla niej. Dlatego, gdy poznaje Anne i Tadeusza Lipczyńskich, którzy proszą o bronienie ich syna, od razu się zgadza. Niestety okoliczności nie działają na korzyść sprawy i Chyłka oraz Zordon wiedzą, że sprawa jest z góry przegrana. 

Może rzeczywiście coś było w tych wszystkich badaniach, które dowodziły, że ludzie systematycznie czytający mają znacznie większy dystans do świata i są bardziej odprężeni.

Autor naprawdę postawił sobie dużą poprzeczkę. Ciąża Chyłki, praca z Zordonem, szukanie domniemanego ojca dla dziecka to dla Joanny naprawdę wiele. Jednak ciąża pomogła jej wyjść z nałogu alkoholowego. Co trzeba powiedzieć od razu, Mróz w tym roku często u mnie gości, a już niedługo wielki powrót do Forsta. Jednak nadal zastanawiam, się kim jest tajemniczy „W . Jak wiecie,książki Remigiusza polecam w ciemno, także i w tym przypadku nie będzie inaczej.

Kiedy siadasz na ciepłej desce, masz równie dwuznaczne wrażenia. Z jednej strony cieszysz się, bo tyłek ci nie marznie, z drugiej masz świadomość, dlaczego deska jest ciepła.- Mamihlapinatapai - wyrecytowała bez zająknięcia Chyłka.
Tego się nie spodziewał.
- Powtórz - poleciła.
- Co... co to ma niby znaczyć?
- Powtórz, Zordon.
- Mami...


2 komentarze:

  1. Uśmiałam się przy tej części. :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Panie Remigiuszu - jak najwiecej książek z Chyłką i Oryńskim.

    OdpowiedzUsuń