Ariana | WS | Blogger | X X

czwartek, 4 maja 2017

Wędrówka z Ablem - Anna Badkhen

Tytuł : Wędrówka z Ablem 
Tytuł oryginalny : Walking with Abel 
Autor : Anna Badkhen 
Wydawnictwo : Kobiece 
Data wydania : 21.04.2017
Liczba stron : 388
Egzemplarz : recenzencki 


" Z rodziną pasterzy z rodu Fulanów przemierza Afrykę wzdłuż południowych obrzeży Sahary. Migracja, choć praktykowana od wieków, z roku na rok staje się coraz trudniejsza – pielgrzymom zagrażają bojówki islamskie, zmiany klimatyczne oraz nowoczesność, która kusi młodych do porzucenia tradycji swoich przodków. Ale Fulanie są przyzwyczajeni do niestabilności: znają głód, suszę i wojny."

Nie jest to moje pierwsze spotkanie z piórem Pani Badkhen. Pokochałam jej reportaże dzięki książce  Cztery pory w Afgańskiej Wiosce  dlatego nie mogłam odmówić sobie przyjemności zaczytania się w książce  Wędrówka z Ablem .

Autorka zabiera nas na wędrówkę razem z Fulanami, odkrywamy dziką sawannę. Szukamy miejsca do spania, wody i przeżycia w trudnych warunkach. Autorka wyruszyła do Afryki w roku 2013, chciała poznać zwyczaje ludności Fulanów. Chciała poznać, jak i wniknąć do ich kultury, zrozumieć ich zachowanie i co nimi kieruje. Anna Ba żyje razem z tymi ludźmi. Robi to, co oni, chodzi na targ z innymi kobietami, pomaga i opowiada o świecie.


Ta książka to nie jest lektura na jeden wieczór. Autorka porusza naprawdę ciężkie tematy, nie przebiera w słowach i nie ubarwia historii. Mówi, nam prawdę jak to jest żyć i być jednym z Fulanów. Dlatego, jeśli szukacie książki łatwej i przyjemniej to nie sięgajcie po tę pozycję. Jeśli lubicie, natomiast mocne surowe klimaty to jak najbardziej zachęcam wręcz do czytania.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz