Ariana | WS | Blogger | X X

niedziela, 26 lutego 2017

Moce wikingów. Światy i zaświaty wczesnośredniowiecznych Skandynawów - Władysław Duczko

Tytuł : Moce wikingów. Światy i zaświaty wczesnośredniowiecznych Skandynawów
Autor : Władysław Duczko
Seria : Europa barbarzyńców 
Wydawnictwo : Erica 
Data wydania : 30.01.2017
Liczba stron : 354
Egzemplarz : recenzencki 

" Epoka wikingów trwała aż cztery stulecia, od początku VIII do końca XI wieku. Najeźdźcy z Północy rabowali i kolonizowali kraje chrześcijańskiego Zachodu oraz wieloetnicznego Wschodu. Wierzyli, że powodzenie zapewnia im nadnaturalna moc zesłana przez bogów. . .
Książka Moce wikingów ukazuje szczegóły niesłychanie dynamicznego rozwoju kulturowego, politycznego i społecznego epoki wikingów. Autor, wychodząc od analizy wspaniałych ozdób i innych przedmiotów używanych przez społeczności wikińskie żyjące od Wysp Brytyjskich po Europę Wschodnią, przedstawia obraz świata wczesnośredniowiecznych Skandynawów. Dzięki powiązaniom tych zabytków z pogańską religią, poezją i sagami widzimy także niezmiernie istotny dla wikingów aspekt mocy ukrytej w przedmiotach. Mocy, która – jak wierzyli ludzie Północy – spływała na nich, pomagając w walce, handlu i osiąganiu wysokiego statusu społecznego. "


Wikingowie zainspirowali mnie już w gimnazjum, gdzie miałam z nimi bliższą styczność. Zawsze uwielbiałam czytać o innych ludach, ich wierzeniach, bogach i zachowaniach. Gdy wydawnictwo Erica postanowiło wydać książki właśnie o takiej tematyce wiedziałam , że będę chciała ją przeczytać.

Książka „ Moce wikingów. Światy i zaświaty wczesnośredniowiecznych Skandynawów „ wchodzi w skład serii Europa Barbarzyńców. Napisał ją Władysław Duczko, który jest wybitnym człowiekiem specjalizującym się w archeologii Skandynawii. Pozycja, o której mowa przybliża nam bardzo jak rozwijała się cywilizacja Wikingów. Jak żyli, w co wierzyli. Dlaczego zachowywali się tak, a nie inaczej? Co nakłoniło ich, żeby rabować innych. Specjalizowali się w rabunku morskim.

Książka naprawdę napisana w ciekawy sposób. Zachęca czytelnika do przeczytania i nienudzenia się przy lekturze. Chociaż książka jest typowo historyczna, Pan Władysław bardzo dobrze poradził sobie w zachęceniu osoby czytającej do głębszego zastanowienia się o czym tak naprawdę czyta. Książkę czytało mi się szybko i przyjemnie, mam nadzieje, że kolejne książki będą jeszcze lepsze.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz