Ariana | WS | Blogger | X X

niedziela, 5 lutego 2017

Królestwo za mgłą - Michał Wójcik, Zofia Posmysz

Tytuł : Królestwo za mgłą 
Autor : Michał Wójcik , Zofia Posmysz 
Wydawnictwo : Znak Literanova 
Data wydania : 30.01.2017
Liczba stron : 320
Egzemplarz : recenzencki 

" - Czyli pani wyszła z tego Królestwa?- Mnie się udało. Tak, mnie to się udało.

Żeby przeżyć, trzeba przestrzegać reguł obozowej gry. Nie można dać się uderzyć - ¬¬¬bo nie przestaną bić. Trzeba wyglądać w miarę zdrowo - inaczej wezmą na rewir.
I przede wszystkim należy wiedzieć, jak rozmawiać z oprawcami.
Bo nawet kat ma słabości. A ofiara nie zawsze jest bezbronna.
Trafiła do Auschwitz, mając niespełna dziewiętnaście lat. Ponad siedemdziesiąt lat po wojnie zdecydowała się po raz pierwszy opowiedzieć całą swoją historię.
Zofia Posmysz mówi o tym, skąd czerpała wewnętrzną siłę, choć była świadkiem niewyobrażalnego.
I jak to się stało, że ponownie zaufała życiu. "

Książka, którą powinien przeczytać każdy człowiek, każdy Polak już od lat nastoletnich. Powinna być to książka, o której będzie się mówić nie tylko na blogach, ale wszędzie. Pan Michał daje nam kawał dobrej lektury w formie wywiadu. Książkę czyta się szybko, ale skłania do refleksji i przez to jest taka wspaniała. Pani Zofia daje nam wszystko, dzieli się swoimi najmroczniejszymi tajemnicami. Poznajemy Auschwitz od kolejnej strony.  Królestwo za mgłą  to książka, o której trzeba mówić głośno.

Autorka nie wypowiada się źle o tym co przeżyła. Uważa, że nie wszyscy Niemcy są źli, nie każdy jest nazistą i zdarzają się również dobrzy Niemcy. O swoim więzieniu wypowiada się wręcz jak o pałacu, w którym żyła. Niestety nic nie wynagrodzi jej krzywdy, jaką musiała przeżyć. Trafiła do Oświęcimia jako nastolatka, dla takiego dziecka to naprawdę tragedia. Ale przetrwała, poradziła sobie i pokazała, że jeśli się chce i mocno wierzy w zwycięstwo to się uda. Chociaż jest naznaczona do końca życia numerem 7566, o którym nigdy nie zapomni, chce pamiętać, bo to jej jedyne wspomnienia z życia.

Autorka swoimi opowieściami udowodniła, że opuściła już  Królestwo za mgłą  wymazała wspomnienia o nic ze swojej pamięci. Dobrze jednak wiemy, że nikt nie zapomni o traumatycznych przeżyciach, wiec zawsze Pani Zofia będzie miała je w sercu. Czekam na kolejną książkę tym razem opowieść, którą wydaje autorka. Cieszę się, że sięgnęłam po tę pozycję i udowodniła sobie, że i w tym roku mogę a nawet chce , czytać ważne książki. Polecam  Królestwo za mgłą  starszym, jak i młodszym. Gdyż myślę, że młodzież już poradzi sobie z tym okrucieństwem, jakie jest przelane na kartach tej powieści.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz