Ariana | WS | Blogger | X X

piątek, 24 lutego 2017

Piasek Raszida - Brandon Sanderson

Tytuł : Piasek Raszida 
Tytuł oryginalny : Alcatraz Versus the Evil Librarians
Autor : Brandon Sanderson 
Cykl : Alcatraz Kontra Bibliotekarze 
Tom : 1
Wydawnictwo : IUVI
Data wydania : 15.02.2017
Liczba stron : 312
Egzemplarz : recenzencki 


" Co to w ogóle za pomysł na książkę?Bohater z wyjątkowym talentem do… bycia wyjątkową ofiarą losu?
Misja na śmierć i życie, by uratować woreczek piasku?
Śmiertelne zagrożenie ze strony… Bibliotekarzy?
Tak, to jest świetny pomysł na książkę!


Alcatraz Smedry, wychowywany przez rodziców zastępczych, nie wydaje się przeznaczony do niczego poza katastrofami. Na trzynaste urodziny otrzymuje przesyłkę ze spadkiem po nieżyjących rodzicach – a w niej zwykły woreczek ze zwykłym piaskiem. Zostaje on jednak niemal natychmiast skradziony przez tajemniczą organizację Bibliotekarzy. To wywołuje łańcuch wydarzeń, które uświadomią Alcatrazowi, że jego rodzina jest częścią grupy bojowników sprzeciwiających się Bibliotekarzom – tajnej, niebezpiecznej i złowrogiej organizacji, która faktycznie rządzi światem. Piasek Raszida ma pozwolić Bibliotekarzom przejąć pełną władzę nad światem. Alcatraz musi ich powstrzymać… uzbrojony wyłącznie w okulary i wyjątkowy talentem do bycia wyjątkową ofiarą losu… "

Swoją przygodę z Brandonem Sandersonem zaczęłam właśnie od jego najnowszej powieści dla młodszej młodzieży. Jak pewnie wiecie Sanderson słynie głównie z " Drogi Królów  i innych fantastycznych książek. Ja jednak postanowiłam postawić na książkę dla dzieci i muszę wam powiedzieć, że przez to jeszcze bardziej chce poznać inne książki tego autora.


Mądry człowiek umie wszystko obrócić na swoją korzyść, nieważne jak niekorzystne wydaje się to na początku.

W książce poznajemy osieroconego chłopca Alcatraza. Chłopak ma wyjątkowy talent  psuje wszystko do czego się zbliży ". Gdy pewnego dnia w swoje urodziny dostaje paczkę po rodzicach. W środku jednak jest tylko kawałek papieru i woreczek z piaskiem. Chłopak jednak już pierwszego dnia gubi woreczek, od którego zależą losy całego świata. Alcatraz robi wszystko, aby odnaleźć piasek przed okrutnymi Bibliotekarzami, aby uratować świat.

- Ach, chłopcze. Ta wojna, którą toczymy... Tu nie chodzi o pistolety ani nawet o miecze.
- W takim razie o co? O piasek?
- O informacje - odparł. - To jest prawdziwa władza w tym świecie.

Książka jest powieścią dla młodszej młodzieży, ale ja uważam, że ja będąc osobą trochę starszą również, świetnie bawiłam się przy czytaniu. Brandon Sanderson napisał kawał książki, od której nie idzie się oderwać. Pełna śmiechu, sarkazmu, przy której czytelnik nie jest w stanie się nudzić. Książka napisana jest z perspektywy bohatera przez co wiemy co myśli , jak i dlaczego się zachowuje tak, a nie inaczej. I, mimo że jest to książka dla dzieci śmiało polecam wszystkim fanom Sandersona.Niektórzy sądzą, że autorzy piszą książki, bo mają bujną wyobraźnię i chcą się podzielić swoją wizją. Inni zakładają, że autorzy piszą, bo rozsadzają ich opowieści – a zatem musimy je zapisać w chwilach twórczej preponderancji. Obie te grupy zupełnie się mylą. Autorzy piszą książki z jednego i tylko jednego powodu: lubimy torturować ludzi.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz