Ariana | WS | Blogger | X X

wtorek, 28 lutego 2017

Całkiem obcy człowiek - Rebecca Stead

Tytuł : Całkiem obcy człowiek 
Tytuł oryginalny : Goodbye Stranger
Autor : Rebecca Stead
Wydawnictwo : IUVI 
Data wydania : 15.02.2017
Liczba stron : 328
Egzemplarz : recenzencki 

" „Która to prawdziwa ty? Ta, która zrobiła coś okropnego, czy ta, która się przeraziła tym, co zrobiła? I czy jedna może przebaczyć drugiej?”Bridge, Tabitha i Emily znają się od zawsze, ale ten rok testuje ich przyjaźń.
Em ma chłopaka (tak jakby), który prosi ją o szczególnego rodzaju zdjęcia. Tab jest młodą feministką i potrafi przejrzeć każdego na wylot, a Bridge z jakiegoś powodu zaczęła nosić kocie uszy i wciąż stara się zrozumieć, dlaczego przeżyła wypadek, którego nie powinna przeżyć. Są najlepszymi przyjaciółkami i kierują się jedną zasadą: nigdy nie kłócić się ze sobą. Czy to pomoże im przetrwać?
Sherm usiłuje zrozumieć, dlaczego ludzie rozstają się po wielu latach małżeństwa i jak to jest przyjaźnić się z dziewczyną, a dla pewniej licealistki Walentynki okażą się najtrudniejszym dniem w życiu.
A, i jeszcze Jamie, poważny starszy brat, którego głupi zakład z kumplem kończy się… no, prawie katastrofą.

Całkiem obcy człowiek to niezwykła książka o miłości i przyjaźni, zaufaniu i zdradzie, chłopakach i dziewczynach…
O nastolatkach, z których każdy usiłuje znaleźć własny sposób, by przetrwać w wariackim świecie, nie łamiąc sobie serca, i nie zwariować. "

Nie słyszałam o tej autorce, ale przyznam się szczerzę, że,zainteresował mnie opis z tyłu dlatego,sięgnęłam po tę powieść. Nie wiem jak mam ja określić, jest to książka dla młodzieży, ale dorosły czytelnik również się w niej zatraci i znajdzie coś dla siebie. Książka o powiada o przyjaciółkach, które zawarły umowę, że nigdy nie będą się kłócić.

,,-Chcesz wiedzieć, co myślę?
-Tak, ale nie mów, żebym wróciła do tego później?
-Myślę, że jak się nie wie, to trzeba poczekać, aż się będzie wiedziało."

Poznajemy trzy dziewczyny. Emily , która robi wiele rzeczy z których konsekwencjami musi się zmierzyć. Bridge przeżyła tragiczny wypadek , teraz szuka miłości swojego życia. Tabithy chce pomóc każdemu chociaż nie do końca jej się to udaje. Trzy osoby , trzy różne charaktery oraz przygody z którymi się będą musiały zmierzyć. Lecz tylko jedna zasada. Chociaż , każda z bohaterek jest inna łączy je jedno. Przyjaźń nie do końca idealna i to próbują nam właśnie pokazać nasze bohaterki. 


,,Powtarzasz sobie, że gdybyś wiedziała, co planowała, nigdy nie zdradziłabyś jej tego sekretu. Nigdy, przenigdy.
Ale przenigdy to bardzo długo."


„Całkiem obcy człowiek „książka , która naprawdę mi się spodobała. Chociaż ma ,w sobie naprawdę wiele wątków to szczerze ,stwierdzam , że jest warta przeczytania. Grupa docelowa, czyli nastolatkowie wyniosą wiele z tej książki. Ale grupa osób starszych również wiele się z niej dowie. Sama przeczytałam i jestem naprawdę zadowolona , że sięgnęłam po tę historię. Jeśli jeszcze nie czytaliście to nadróbcie szybko zaległości.

,,Życie to nie jest coś, co ci się przydarza. To coś, co sam tworzysz, cały czas.",,Powiedzmy, że z każdym człowiekiem związane jest dziewięć tysięcy różnych rzeczy (...) i powiedzmy, że dwoje ludzi zakochuje się w sobie, bo im się wydaje, że ich rzeczy do siebie pasują. Ale nie wiedzą, że tak naprawdę pasuje do siebie tylko tysiąc z tych rzeczy..."


1 komentarz: