Ariana | WS | Blogger | X X

sobota, 11 lutego 2017

Mocne uderzenie - Ryszard Ćwirlej

Tytuł : Mocne uderzenie 
Autor : Ryszard Ćwirlej 
Cykl : Milicjanci z Poznania 
Tom : 4
Wydawnictwo : Muza 
Data wydania : 25.01.2017
Egzemplarz : recenzencki 


" Lato 1988 roku, PRL jeszcze się trzyma, choć system chwieje się w posadach. Kończy się wszechwładza Służby Bezpieczeństwa. Jarocin, pogodny poranek, ostatni dzień festiwalu. Młodzi funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej wtapiają się w tłum fanów muzyki i mają na wszystko oko. Są oczywiście po cywilu. Kapral Blaszkowski obserwuje małe zbiegowisko na polu biwakowym. Chwilę potem okazuje się, że w jednym z namiotów znajduje się martwa dziewczyna. Po dwu godzinach przybywa wsparcie z Teodorem Olkiewiczem na czele. Sympatyczni poznańscy milicjanci - znani z Ręcznej roboty - oraz esbecy, którzy kręcą się wokół festiwalu, patrzą na siebie krzywo. Służba Bezpieczeństwa chce być informowana o postępach śledztwa. Milicjanci uwijają się jak w ukropie i ustalają, że ofiara została zamordowana tępym narzędziem, a wcześniej zgwałciło ją kilku festiwalowiczów. Funkcjonariusze jeszcze nie wiedzą, że w Jarocinie pojawił się niejaki Charon. Mężczyzna nienawidzi słabych i owładnięty jest myślą o radykalnej naprawie świata. Poznań, tego samego dnia wieczorem: Tunio Ząbek, cinkciarz, dostaje w głowę i traci dzienny utarg - marki i dolary. Jego szef, Gruby Rychu, jest z tego bardzo niezadowolony i wdraża „dochodzenie". Milicjanci, esbecy i złodzieje mają pełne ręce roboty, a ich drogi nieoczekiwanie się przetną... "

Pochłonęłam dwa tomy tej serii nawet nie wiem kiedy. Po prostu usiadłam i zaczytałam się w stylu autora, który zdecydowanie bije na kolana. Wiem, że będą to jedne z moich ulubionych serii i mam nadzieje, że wydawnictwo Muza szybko wyda kolejne tomy tej serii.

Książka zaczyna się w momencie, gdy niedaleko Poznania na koncercie zostaje zabita młoda kobieta. Wielokrotnie zgwałcona i uderzona w głowę tępym narzędziem. Na miejsce zbrodni jako pierwszy dociera policjant Blaszkowski, który razem ze swoimi kumplami miał oko na całą imprezę. Gdy reszta załogi na czele z Teodorem Olkiewiczem dociera na miejsce zabójstwa, każdy patrzy na każdego z powątpiewaniem. Jednak na tym dzień się nie kończy. W Poznaniu zaatakowany zostaje również dobrze wszystkim znany cinkciarz. Mężczyzna zostaje okradziony co nie do końca podoba się jego szefowi. Śledztwa krzyżują się i policjanci mają pełne ręce roboty.

Książka czyta się naprawdę szybko. Pokochałam bohaterów a szczególnie Teodora. Jest to milicjant, który ma zawsze wiele do powiedzenia. Ćwirlej naprawdę pokazuje nam, że ma godne pomysły na zabójstwo oraz akcje wokół. Czytelnik się nie może nudzić po takiej mocnej akcji.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz