Ariana | WS | Blogger | X X

piątek, 4 sierpnia 2017

Pakistańska córka - Maria Toorpakai

Tytuł : Pakistańska córka 
Tytuł oryginalny : Different Kind of Daughter
Autor : Maria Toorpakai 
Wydawnictwo : Sine Qua Non
Data wydania : 14.06.2017
Liczba stron : 352
Egzemplarz : recenzencki Nowość

" Nie pozwoliła, by islam zniszczył jej marzenia.„Nazywam się Maria Toorpakai Wazir. Pochodzę z jednej z najbardziej niebezpiecznych części Pakistanu. Mój dom to siedziba talibów. Kobiety wiodą tu bardzo nieszczęśliwe życie…”
Tam, gdzie się wychowała, dla kobiet wszystko jest haram – zakazane: edukacja, słuchanie muzyki, opuszczanie domu bez towarzystwa mężczyzny, wybór ubrania, własne poglądy… Od najmłodszych lat dziewczynki są uległe i posłuszne. Ale nie Maria.Miała talent do gry w squasha i chciała być najlepsza na świecie, ale na terenach opanowanych przez talibów sport mogą uprawiać jedynie chłopcy. Podjęła więc gigantyczne ryzyko i zaczęła udawać jednego z nich: przebierając się, ścinając włosy, owijając piersi bandażem.Rodzice wspierali Marię od samego początku. Ale nawet oni nie byli w stanie zapewnić jej bezpieczeństwa, gdy zaczęto grozić jej śmiercią. Maria uciekła do Kanady, aby ocalić życie i… marzenia.Przejmująca historia dziewczyny, która wygrała pojedynek z islamskim fanatykami i dziś walczy o to, by świat poznał los zniewolonych kobiet."


Jak wiemy, jest wiele miejsc na świecie, gdzie kobiety nie mają żadnych praw. Takim miejscem jest, Pakistan to tam kobiety nie mogą żyć normalnie. Nie mają prawa same wyjść z domu, pracować, uprawiać sportów. Mają być posłuszne i niezauważalne. 

W Pakistanie na świat przyszła Maria. Kobieta, która nigdy nie chciała być kobietą. Denerwowały ją sukienki, nie interesowała się typowymi zainteresowaniami kobiet. Wolała za to uczyć się na świeżym powietrzu i uprawiać sport. Maria miała wiele szczęścia, gdyż urodziła się w rodzinie, gdzie ojciec nie zabraniał dziewczynie ściąć włosów, ubierać się jak chłopak a w przyszłości wręcz stać się chłopcem. Jednak nawet ojciec nie umiał uchronić swojej młodszej córki przed nienawiścią ze strony mężczyzn.


- Zacznij rozglądać się jutro. Może znajdziesz się na rozstaju dróg. Ja znajduję je ciągle. 
- Rozstaje dróg?
- Tak. Otwórz oczy. Czasami musisz pójść w złym kierunku, żeby odnaleźć ten dobry.

„ Pakistańska córka „ to naprawdę emocjonująca historia. Nie opowiada ona w głównej mierze o karierze sportowej Marii, ale skupia się na jej samozaparciu i decyzjach, jakie musiała podejmować przez całe swoje życie. Książka ta jest autobiografią. Podoba mi się, że nie jest to taka typowa książka z suchymi faktami. Autorka bardzo fajnie przedstawia nam historię i przez to czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie. Polecam zapoznać się z tą historią, bo naprawdę warto.


Najgorsze cierpienie rodzi się z największego piękna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz