Ariana | WS | Blogger | X X

sobota, 26 sierpnia 2017

Pamiętnik ze starej szafy - Patrycja May

Tytuł : Pamiętnik ze starej szafy 
Autor : Patrycja May
Wydawnictwo : Videograf SA
Data wydania : 05.07.2017
Liczba stron : 256
Egzemplarz : recenzencki 

Zabawna opowieść o dorastaniu młodej, zakompleksionej dziewczyny w czasach chylącego się ku upadkowi socjalizmu i początkach wolnej Polski. Zwariowana rodzina, nieobliczalni przyjaciele, a wreszcie proza życia przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, widziana oczami młodości, gdzie wzniosłość przemian przegrywa z drapieżną chęcią przeżycia przygody. Historie czwórki przyjaciół wkraczających w dorosłe życie, szalonego dziadka Staśka i ciotek: Felicji, której największym pragnieniem jest powtórne zamążpójście, i Amelii – despotki wzbudzającej strach całej rodziny. Dawka śmiechu gwarantowana. "

Ostatnio staram się odchodzić od czytania kryminałów na rzecz czegoś lekkiego i z humorem. Szukam książki, która rozbawi mnie do łez i nada nowych barw w pochmurny dzień. Dlatego, gdy przypomniałam sobie o tej książce, postanowiłam ją przeczytać i przepadłam. Miło poczytać o czymś innym niż morderstwa lub seks. Taka naprawdę ciekawa odskocznia dla nieco starszych czytelników.

Książka oparta jest na faktach, dlatego też autorka nie ujawnia swojej tożsamości. Sama powieść opiera się na przełomie lat 80 - 90. To wtedy upada, socjalizm a Polska zostaje wolnym krajem. Nasza bohaterka wtedy właśnie wkracza w czasy dojrzewania i wczesnej młodości. Książka od początku jest mega zabawna, a autorka opowiada takie historie, z których nie sposób się nie uśmiać. W książce poznajemy autorkę, jej dwie przezabawne ciotki oraz szalonego dziadka Staśka. Jest również paczka czwórki przyjaciół. Książka opowiada o czasach mojej, gdy nie było komputerów, komórek ludzie pisali listy i wychodzili na podwórko, aby pobawić się z innymi. Chodziło się do domu i pytało sąsiadów, czy ich dzieci mogą wyjść na podwórko. Jeśli na moment zatrzymamy się przy czytaniu i pomyślimy,to jeszcze bardziej zrozumiemy,o czym pisze i opowiada autorka.

„Pamiętnik ze starej szafy „to książka pełna humoru, opowiadająca o realnych sprawach, które naprawdę miały miejsce w Polsce. Pokazuje,jak zmieniła się Polska, jak postrzegali nas inni. Książka nie jest dla młodych odbiorców. Polecam ją dla osób, które mają już trochę wiedzy, aby dobrze ją zrozumiały i odkryły ukryty morał w całej tej historii.


Były to czasy bez komputerów i Internetu, a w telewizji królowały dwa programy: pierwszy i drugi.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz