Ariana | WS | Blogger | X X

środa, 9 listopada 2016

Absurdy i kurioza przedwojennej Polski - Remigiusz Piotrowski

Tytuł : Absurdy i kurioza przedwojennej Polski 
Autor : Remigiusz Piotrowski 
Wydawnictwo : Naukowe PWN
Data wydania : 17 października 2016
Liczba stron : 424
Egzemplarz : recenzencki 

" Co śmieszyło przeciętnego obywatela II RP?
Po co rozkręcano afery robakowe w wykwintnych warszawskich lokalach?
Kto był najgłupszym przestępcą przedwojennej Polski?
Ile kosztowało zaaranżowanie małżeństwa z domatorką przy kości, a ile z panną szczupłą i lubiącą podróże?
Jakie były najdziwaczniejsze sposoby zarobkowania i które zawody odeszły do lamusa?
Pełna humoru, anegdotyczna opowieść o najbardziej absurdalnych historiach z życia przedwojennej Polski. Autor niezwykle barwnie, z erudycją i fantazją opowiada o niedorzecznych sytuacjach, których nie brakowało w codzienności obywatela II RP. A oryginałów i ekscentryków było w tamtej Polsce na pęczki! W niezliczonych przykładach autor pokazuje złożoność i bogactwo ówczesnej obyczajowości, a wszystko na tle realiów społecznych, sytuacji politycznej i gospodarczej kraju.
Opowiadane historie rozśmieszają i zaskakują, ale też skłaniają do refleksji – zwłaszcza kiedy autor konfrontuje je ze współczesnością. Tekst ubarwiają ilustracje oraz wyimki mniej znanych wspomnień, a także dzienników i prasy z lat 20. i 30.
Dziwactwa, skandale, przezabawne anonse matrymonialne, niecodzienne przyzwyczajenia, sensacyjne kolekcje, przerażające trupy teatralne, szaleni wizjonerzy. Idiotyczne włamania, nieudolne kradzieże, zabawne wpadki polityków, gwiazd kina, teatru, muzyki i sportu.
O tych i wielu innych kuriozach jest ta książka. "

Ostatnio jak pewnie zauważyliście uwielbiam czytać książki , które opowiadają nam historię przedwojennej Polski. Ciekawi mnie jak żyli tacy ludzie , jakie mieli rozrywki w życiu i jak żyło się w tamtych czasach. Podoba mi się również jak książka ma w sobie lekki humor i łatwo się ją czyta. Taka właśnie jest książka "Absurdy i kurioza przedwojennej Polski"

Książka jest pełna humoru. Nie wyobrażałabym sobie życia w tym czasie chociaż po dłuższym zastanowieniu to ludzie wcale się nie zmienili. Ich myślenie o życiu w pewnym sensie jest właśnie taka sama jak dawniej. Zmieniło się tylko to jak ludzie postrzegają życie. Czynniki materialne wzięły górę nad rozsądkiem , bo przecież światem rządzi pieniądz a nie drugi człowiek. 

Sama książka napisana została fantastycznie , język trafiony ale nie taki jak w niektórych książkach historycznych , ten jest przyjemny i prosty. Myślę , że ta książka będzie kolejną obowiązkową w mojej biblioteczce i częściej będę po nią sięgać. 
1 komentarz: