Ariana | WS | Blogger | X X

środa, 23 listopada 2016

Absurdy PRL-u - Piotr Lipiński, Michał Matys

Tytuł : Absurdy PRL-u 
Autor : Piotr Lipiński , Michał Matys 
Wydawnictwo : Naukowe PWN
Data wydania : 30 października 2014
Liczba stron : 320
Egzemplarz : RECENZENCKI 

" Podobno aresztowano Trubadurów. Przed mięsnym śpiewali: „Znamy się tylko z widzenia”.
Trudno sobie dziś wyobrazić, jak funkcjonował PRL – to najbardziej tajemniczy czas w powojennej historii polskiego społeczeństwa i państwa. Czas, kiedy wszędzie ustawiały się kolejki, bez względu na to „za czym kolejka ta stoi” – jak śpiewała Krystyna Prońko. Absurdalne było wszystko – zaopatrzenie w sklepach, mechanizmy biurokracji, relacje
obywatela z władzą. Zagadki z tamtych lat do dziś fascynują. Piotr Lipiński i Michał Matys rozwiązują najbardziej niedorzeczne z nich. 
Dlaczego w PRL-u brakowało papieru toaletowego i cukru? Kto zjadł mięso? Kto pokazał pupę premierowi Jaroszewiczowi? Jak dolar stał się w Polsce drugą walutą? Co działo się z nastolatkami, którzy nagle znikali z ulic? Kto dokonał napadu stulecia? W jaki sposób na warzywach można było zbić fortunę? 
I największa zagadka: jak to się stało, że PRL w ogóle był w stanie istnieć? "

Książka może was naprawdę lekko zdziwić. Po tytule można spodziewać się zabawnych anegdotek i faktycznie na samym początku to właśnie dostajemy , jednak gdy zagłębiamy się w lekturze dostajemy bardziej drastyczne rzeczy. Książka opowiada nam również o egzekucjach które miały miejsce w PRL-u. Coś naprawdę strasznego i myślę , że nie każdemu przypadnie do gustu ta książka , gdyż opisy są miejscami naprawdę dokładne. 

Książka daje nam naprawdę wiele do przemyślenia. Z jednej strony jest zabawna , pełna humoru i mamy wrażenie że sam autor sobie z nas żartuje. Jednak z drugiej strony mamy śmierć która skłania nas do pewnej refleksji. 

Książkę oczywiście polecam jak wszystkie z tej serii pięknych okładek wydawniczych. Mam nadzieje któregoś dnia zdobyć je wszystkie gdyż wszystkie książki wyglądałyby po prostu pięknie w biblioteczce. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz