Ariana | WS | Blogger | X X

czwartek, 24 listopada 2016

Córka handlarza jedwabiem - Dinah Jefferies

Tytuł : Córka handlarza jedwabiem
Tytuł oryginalny : The Silk Merchant's Daughter
Autor : Dinah Jefferies
Wydawnictwo : HarperCollins
Data wydania : 9 listopad 2016
Liczba stron : 416
Egzemplarz : recenzencki


" Indochiny Francuskie, 1952 rok

18-letnia Nicole, pół Francuzka, pół Wietnamka, zawsze żyła w cieniu starszej siostry, Sylvie. Gdy ich ojciec, handlarz jedwabiem, rozpoczyna pracę u gubernatora, przekazuje firmę starszej córce. Rozczarowana Nicole dostaje tylko niewielki sklepik z jedwabiem w biednej wietnamskiej dzielnicy Hanoi. 
Skłócona z rodziną, przeżywa rozterkę, próbując określić swoją tożsamość.
Tymczasem trwa wojna, Wietnamczycy walczą z Francuzami o niepodległość, a Nicole nie wie, za kim się opowiedzieć. Nie pomaga w tym znajomość z dwoma mężczyznami, którzy darzą ją uczuciem. Wietnamczyk Trần jest rebeliantem, natomiast Mark wspiera Francuzów. 

„Córka handlarza jedwabiem” to nastrojowa opowieść z czasów kolonialnych o siostrzanej rywalizacji, mrocznych sekretach i miłości. "

Dzięki książce przeniosłam się do wspaniałych miejsc, wiele zwiedziłam i dowiedziałam się o miejscach, do których kiedyś się wybiorę. Dowiedziałam się również co działo się w przeszłości, gdyż autorka przeniosła mnie również do czasów Indochin Francuskich roku 1952.

Rok 1952. To tutaj poznajemy rodzinę Nicole. Jej ojca, starszą siostrę Sylvie. Gdy Ojciec dziewczyn zaczyna, pracę u gubernatora ,postanawia zostawić firmę starszej córce a młodszej ,ofiaruje sklepik z jedwabiem w biednej wietnamskiej dzielnicy. Dziewczyna nie jest z tego powodu zadowolona i sama nie wie, co ma, z tym wszystkim zrobić.

„ Córka handlarza jedwabiem „ to nie jest trudna książka. Czyta się ją zadziwiająco szybko i przyjemnie. Jest to opowieść o wojnie , z nutką miłości. O tym jak ludzie żyli w tak pięknym miejscu w czasach gdy nie było łatwo na świecie. Nicola jako pół Wietnamka a pół Francuzka musi zdecydować, po której stronie stanie i kogo będzie wspierać.

Wątek miłosny jest, ale napisany ze smakiem i cieszę się, że autorka wybrała tak, a nie inaczej. Miłość różniąca się jak ogień i woda. Wietnamczyk i Francuz. Nie zdradzę wam kogo wybrała nasza bohaterka , gdyż ma to być niespodzianka.

Książka napisana ze smakiem , przyjemna lektura. Tak jak pisałam wcześniej nie jest to ciężka książka więc wystarczy jeden wieczór, aby przelecieć całą książkę i czuć się usatysfakcjonowanym. Mam nadzieje , że sięgnięcie po tę powieść i dacie się przenieść do tego fantastycznego świata.


1 komentarz: