Ariana | WS | Blogger | X X

sobota, 25 lutego 2017

Grażdanin N.N. Życie codzienne w ZSRR - Andrzej Goworski, Marta Panas-Goworska

Tytuł :Grażdanin N.N. Zycie codzienne w ZSRR
Autor : Andrzej Goworski , Marta Panas-Goworska
Wydawnictwo : PWN 
Data wydania : 15.01.2017
Liczba stron : 296
Egzemplarz : recenzencki 


" Grażdanin N.N., czyli obywatel nomen nescio – niewiadomego imienia – poświęcony jest powojennym losom mieszkańców Związku Radzieckiego. Kraj ten nie istnieje już od ćwierćwiecza i dla najmłodszych czytelników może być równie odległy jak Cesarstwo Rzymskie. Przez ten czas zdążyły już przylgnąć do niego etykiety supermocarstwa, hegemona czy imperium zła. Dzięki nim łatwiej było rozstać się ze światem, który utożsamiał. Dla trzystu milionów obywateli był jednak domem, który z dnia na dzień przestał istnieć. Rozsypała się, zdawało się, nienaruszalna konstrukcja. Wniwecz obróciły się nie tylko butne deklaracje pierwszych sekretarzy, ale też pielęgnowane w cichości ducha marzenia o ukwieconej daczy pod Leningradem czy prychającym zaporożcu. Autorzy postanowili wyciągnąć dłoń po kawałek tej najmniejszej, ludzkiej Atlantydy, by z bliska przyjrzeć się jej barwom. "

Jak wiecie bardzo chętnie sięgam po książki , które opowiadają o czasach które naprawdę się wydarzyły. Uwielbiam czytać zabawne książki o PRLL , teraz jednak sięgnęłam po coś , co otworzyło mi oczy na pewne sprawy. Jak pewnie wiecie Związek Radziecki to nie były przelewki , dlatego gdy zobaczyłam tę pozycję wiedziałam , że chodź bym chciała przejść obok niej obojętnie to i tak nie dam rady. 

ZSRR zrobiło nam wiele złego , ale gdy z dnia na dzień to wielkie państwo rozwaliło się na miliony kawałków. Nikt nie zadał sobie pytania , co stało się z tymi wszystkim ludźmi. Przecież dla kogoś był to dom , ludzie tam żyli. W książce Pan Andrzej i Pani Marta pokazują nam po tylu latach realia życia w czasach ZSRR. Mamy możliwość zobaczenia szkoły , starych budynków mieszkalnych , innych ludzi w pracy. Patrzymy jak bawią się dzieci i jakie zabawy znają , co oglądali wówczas ludzie , jak żyli.


"Grażdanin N.N. Życie codzienne w ZSRR " to naprawdę fantastycznie napisana książka , która otwiera nam oczy na sprawy oraz rzeczy o których na pewno nie myśleliśmy. Związek Radziecki to straszny okres w historii dla nas , ale on rządził się się swoimi prawami , i tam również żyli normalni ludzie. Dlatego jeśli interesuje was ten okres w historii to jak najbardziej polecam. 
1 komentarz:

  1. Bardzo dziękuję za tak pozytywną recenzję i cieszę się, że książka się Pani podobała.

    OdpowiedzUsuń