Ariana | WS | Blogger | X X

czwartek, 24 stycznia 2019

Czerwony pająk - Katarzyna Bonda

Tytuł: Czerwony pająk
Autor: Katarzyna Bonda
Cykl: Cztery Żywioły Saszy Załuskiej
Tom: 4
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 23.05.2018
Liczba stron: 816
Egzemplarz: własny

Córka Saszy Załuskiej zostaje uprowadzona przez nieznanych sprawców i mimo wzmożonych wysiłków policji nie udaje się jej odnaleźć. Prywatne śledztwo Saszy wykazuje, że porwanie dziewczynki jest powiązane z zagadkowym samobójstwem byłego oficera wywiadu, pseudonim Dziadek, niegdyś przełożonego Załuskiej. To w jego posiadaniu znajdowało się archiwum kompromitujące najważniejszych polskich polityków. Teraz jednak dokumenty zniknęły. W ich poszukiwaniach biorą udział wszystkie zainteresowane strony – zarówno mafiosi, jak i politycy oraz służby specjalne – a komuś niezwykle zależy na tym, żeby to właśnie Sasza je odnalazła. Porywacze wiedzą, że aby ocalić życie córki, Załuska zgodzi się na wszystko. "

Myślę, że każdy fan polskich książek kryminalnych wie kto to, jest Katarzyna Bonda. Tej Pani nikomu nie trzeba przedstawiać, gdyż jest to Królowa Polskiego Kryminału. Jednak jeśli nie wiecie, to pisarka ma na swoim koncie pisarskim 2 fantastyczne serię: Pierwsza z nich to Hubert Meyer licząca 3 tomy (Sprawa Niny Frank, Tylko martwi nie kłamią oraz Florystka). Kolejną serią jest wspaniała Sasza Załuska, w której skład wchodzą: Pochłaniacz, Okularnik, Lampiony oraz Czerwony Pająk. Inspiracją do tej serii były cztery żywioły: Woda, Ziemia, Ogień oraz Powietrze. Autorka ma również kilka książek niebędących seriami: Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania, Polskie Morderczynie oraz Zbrodnia Niedoskonała napisana we współpracy z Bogdanem Lachem.

" Czerwony pająk " to już czwarty tom serii o Saszy Załuskiej, niestety to już zarazem ostatni tom tej wspaniałej serii. Ciężko jest napisać recenzję czwartego tomu serii tak, aby nie zdradzić wam nic z poprzednich tomów. Jednak spróbuje, bo o tej serii warto mówić głośno wszędzie.

Sasza Załuska nie jest w najlepszym stanie psychicznym. Dokładnie pół roku temu jej ukochana córeczka została porwana i do tej pory nieodnaleziona. Profilarka dostała telefon, w którym porywacz żądał okupu, jednak nigdy nie zjawił się po pieniądze. Sasza będzie chciała zyskać w swoim życiu nowych sojuszników. Wie, że niektóre sekrety będą musiały zostać ujawnione, przez co wiele wpływowych ludzi będzie zagrożonych. Jednak musi zrobić wszystko, aby odzyskać swoją ukochaną córeczkę Karolinę z rąk porywaczy.

W tej części znowu wybieramy się na Wybrzeże, czyli do miejsca, w którym spotkaliśmy się już w pierwszym tomie tej serii. Spotkamy również starych bohaterów, których mogliśmy poznać na przełomie całej serii. Był to ciekawy zabieg i na pewno bardzo przemyślany. Sasza kolejny raz stawia sobie wysokie poprzeczki w dążeniu do celu. Jednak musimy odpowiedzieć sobie na jedno ważne pytanie. Czy Czerwony pająk to naprawdę kryminał ? No raczej niestety nie, Katarzyna Bonda w tej części napisała obyczajówkę z lekkim wątkiem kryminalnym, co trochę ujmuje całej serii. Spodziewałam się jednak po tej części najwięcej i czekałam na nią z niecierpliwością.

Książkę czyta się bardzo dobrze, mimo swojej objętości przeczytałam ją w zaledwie dwie noce. Nie chciałam jej odkładać, gdyż naprawdę byłam ciekawa, jak to wszystko się zakończy. Bardzo bym chciała dorwać całą tę serię w twardych oprawach, aby pięknie wyglądałam na półce mam nadzieje, że kiedyś mi się to uda. Podsumowując całą serię, muszę z czystym sumieniem polecić, trzy pierwsze tomy były genialne, jednak to w czerwonym pająku autorka wyjaśnia nam wszystkie nurtujące wątki, które przewijały się od pierwszego tomu w fabule. Ja polecam, a wy znacie tę serię ?


Odwaga to nie brak strachu, ale umiejętność panowania nad nim. "16 komentarzy:

 1. Twórczość tej autorki jeszcze przede mną. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Do tej pory ksiazki Bindy nie bardzo trafiały w mój gust, ale po twojej recenzji mam ochotę sprawdzić czy polubie się z tą serią.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety nie polubiłam się z historiami autorki. Ma fany styl, ale moim zdaniem zbyt rozwlekle pisze i ma niepotrzebną potrzebę upychania zbędnych wątków nic nie wnoszących do fabuły.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam twórczości autorki, a to dość osobliwe, bo to moje ulubione kryminalne klimaty, od dawna zabieram się, aby to nadrobić. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znam tej serii, ale słyszałam wiele dobrego o niej :-) Może się skuszę :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeszcze nie czytałam jej książek, ale opinie są bardzo dobre. Muszę sięgnąć w wolnej chwili po jej twórczość. Lubię czasem przeczytać dobry kryminał. 😍

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bardzo lubię jej książki i muszę nadrobić jeszcze inne jej powieści ;)

   Usuń
 7. Pierwsza książka pani Bondy już za mną ("Sprawa Niny Frank") i nie mogę powiedzieć aby mnie "powaliła", fabularnie było nawet ciekawie, ale moim zdaniem chwilami był tzw. "przerost formy nad treścią". Myślę jednak że spróbuję także z tym cyklem, ale to za jakiś czas, bo na razie lista książek do przeczytania jest baaaardzo długa. :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Czasami rodzice są w stanie dokonać drastycznych kroków, byle tylko odzyskać swoje porwane dziecko. Nawet zrobienie z siebie wroga publicznego nie jest w stanie powstrzymać ich przed wieloma próbami. Dla rodziców dziecko to największy skarb i nie zrozumie tego ten, kto sam ich nie posiada i nie miał z nimi większej styczności.
  Panią Bondę kojarzę jedynie z ładnych promocji, jakie są wokół jej książek. Doskonale wiem, w jakim gatunku tworzy i że od czasu do czasu doradza innym jak tworzyć, jednak ja sama jeszcze nie znam twórczości tej autorki. Ale kiedyś zdołam to zmienić, bo ciekawi mnie, co czytelnicy w niej widzą. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak zgadzam się bo ja dla mojego synka bym zrobiła wszystko ! ;)

   Usuń