Ariana | WS | Blogger | X X

czwartek, 23 marca 2017

Polskie morderczynie - Katarzyna Bonda

Tytuł : Polskie morderczynie 
Autor : Katarzyna Bonda 
Wydawnictwo : Muza SA
Data wydania : marzec 2017
Liczba stron ; 446
Egzemplarz : recenzenckie 


" Czternaście kobiet. Łączy je jedno - zbrodnia.Ich procesy relacjonowały wszystkie media w Polsce. wykreowały wizerunek złych, zdegenerowanych, pozbawionych ludzkich uczuć, bezlitosnych bestii często w pięknej skórze.Jak to możliwe, że te kobiety wzięły udział w tak brutalnych zbrodniach, same zabiły albo wszystko ze szczegółami zaplanowały, a do wykonania morderstwa posłużyły się rękami mężczyzn? Jakie są? Skąd wzięła się ich agresja? Zbrodnia podzieliła ich życie na pół. I tak też Katarzyna Bonda starała się je pokazać. Nie usprawiedliwia ich. Nie udowadnia, że nie ma w nich zła. Wiele z tych kobiet po raz pierwszy udzieliło wywiadu, którego odmawiały dziennikarzom latami. Mówią o różnych aspektach życia: o miłości, macierzyństwie, pieniądzach, marzeniach, śmierci... Ich zbrodnie zaś poznajemy z rozdziałów, które powstały na podstawie akt sądowych. Morderczynie zgodziły się ujawnić swoje twarze. "


Jak wiecie, uwielbiam Katarzynę Bonde dzięki jej serii o Saszy Załuskiej. Gdy zobaczyłam, jej książkę opartą na prawdziwych przeżyciach kobiet, wiedziałam, że będzie to kolejna książka, jaką przeczytam. Jest to zbiór 14 historii kobiet, które zabiły. Poznajemy je, gdy są w więzieniu, widzimy ich twarze oraz dowiadujemy się, dlaczego postąpiły tak, a nie inaczej.

...Jeżeli kobieta jest przywódcą(...)tak zwanym mózgiem, to mamy gwarancję, że zadanie zostanie wykonane dobrze.

„ Polskie morderczynie „ jest to drugie wydanie książki, która swoją pierwszą premierę miała w roku 2013. Jak możemy usłyszeć w telewizji, kobiety nadal zabijają. Oczywiście nie dowiemy się szczegółów, jakie możemy poznać właśnie w książce Bondy. Morderczynie dokładnie opisują nam swój punkt widzenia. Możemy, zauważyć ile czasu, musiało minąć, aby mogły,powiedzieć to, co,chcą tak naprawdę przekazać. Zgodziły się pokazać całemu światu swoją twarz , przez co nie są już takie do końca anonimowe. 

...coś, co wstrząsa nami, co wydaje nam się niesłychane i rodzi wstręt do drugiego człowieka, dla innych bywa normalne, naturalne...

Książki nie czyta się łatwo , nie możemy przeczytać jej w jeden wieczór. Chcemy jak najdokładniej przyjrzeć się kobietą , które żyją w cieniu paragrafu 148 kodeksu karnego. Ja na sprawach kryminalnych się niestety nie znam. Podoba mi się sam pomysł na zarys książki. Poznajemy punkt widzenia kobiet , mamy krótką notatkę, dlaczego i kogo zabiły , kiedy opuszczą więzienie i czy naprawdę nadają się do wyjścia na wolność. Myślę , że jeśli lubicie ,książki na faktach to jak najbardziej, polecam Bonde. Bardzo dobrze pokazuje nam powszechny problem, z jakim spotykamy się niestety prawie na co dzień w telewizji.

Facet to takie nieskomplikowane stworzenie(...). Jeden jest rodzinny;robi po to, żeby zapracować na kobietę i utrzymać dom. Drugi jest partnerem - ty pracujesz, ja pracuję, razem jakoś się rozwijamy. Trzeci to taki ciapek - najchętniej poszedłby na bezrobocie i nic nie robił tylko leżał. Jego dziewczyna wciąż coś robi a on tylko: oj, kochanie moje, jestes najwspanialszą na świeci, ale sam nic nie robi, czasem tylko wynosi śmieci.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz