Ariana | WS | Blogger | X X

poniedziałek, 25 września 2017

Droga do domu - Yaa Gyasi

Tytuł : Droga do domu 
Tytuł oryginalny : Homegoing 
Autor : Yaa Gyasi 
Wydawnictwo : Literackie 
Data wydania : 14.06.2017
Liczba stron : 412
Egzemplarz : recenzencki 


"XVIII wiek, Ghana, zachodnie wybrzeże Afryki. Dwie przyrodnie siostry mieszkają w odległych wioskach, nigdy się nie spotkały, nie wiedzą nawet o swoim istnieniu.Pierwsza z nich, Effia, poślubia angielskiego kolonizatora, dowódcę twierdzy Cape Coast Castle i żyje u boku kochającego męża. Druga, Esi, trafia do twierdzy w dramatycznych okolicznościach. Uprowadzona, wrzucona do lochu, zostaje następnie wysłana za ocean i sprzedana jako niewolnica."


Yaa Gyasi to autorka, która odniosła niebywały sukces dzięki swojej powieści „Droga do domu „. Napisała historię, do której została zainspirowana przez szukanie informacji o swoich przodkach. Okrzyknięta została największym bestsellerem ostatniego roku. Mogę śmiało powiedzieć, że książka była dobra i czytało się ją naprawdę dobrze. Jednak mojego serca nie skradła, przez co ubolewam. 

Książkę rozpoczynamy w połowie XVIII wieku. Miejsce, w którym się znajdujemy to Cape Cost, afrykańskie Złote Wybrzeże. Poznajemy tam dwie siostry, które nie mają pojęcia o swoim istnieniu. Effia wyszła za mąż i została osadzona w twierdzy Cape Coast Castle. Kobieta szczęśliwie żyje obok męża i można zauważyć, że nie odczuwa tego, co stało się w państwie (niewolnictwo). 

Ęsi druga z sióstr również mieszka w twierdzy, jednak jej los jest jeszcze nieprzesądzony. Razem z wieloma innymi kobietami czeka, aż ktoś ją kupi. Gdy w końcu tak się stanie, zostanie przewieziona w zupełnie inne miejsce. Gdy w końcu tak się dzieje, trafia za ocean i już nigdy ma nie spotkać swojej siostry. 


Kiedy musisz, jesteś w stanie nauczyć się wszystkiego. Nauczysz się latać, jeśli będzie ci to mogło przedłużyć życie choćby o jeden dzień.

Droga do domu to książka, która jest napisana tak, aby trafić do czytelnika.Dwie siostry, które przez chwilę, mieszkały koło siebie nie wiedząc o swoim istnieniu. Książka przepełniona jest cierpieniem, smutkiem, wiarą o lepsze jutro. Pokazuje, jak wyglądało niewolnictwo, jak poniżane były kobiety. Książka ta na pewno przypadnie do gustu osobą, które lubią książki obyczajowe z nutą historii. Książka nie była zła, jednak myślę, że jak autorka by chciała, to napisałaby to jeszcze lepiej. Nie mówię, że jest to zła książka. Dlatego warto się z nią zapoznać, aby poznać tę historię opowiedziana przez autorkę. 


Chcesz wiedzieć, kto jest słaby? Ten, kto traktuje drugiego człowieka w taki sposób, jakby był jego właścicielem. A silny wie, że każdy należy do siebie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz