Ariana | WS | Blogger | X X

środa, 24 lipca 2019

Z nienawiści do kobiet - Justyna Kopińska

Tytuł: Z nienawiści do kobiet
Autor: Justyna Kopińska
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 05.03.2018
Liczba stron: 224
Egzemplarz: własny

Książkę otwiera premierowa opowieść syna o Violetcie Villas, artystce, która odniosła ogromny sukces, była podziwiana przez miliony, a zmarła w samotności. Tekst „Ksiądz pedofil odprawia dalej” to szokująca historia trzynastoletniej dziewczynki podstępem wywiezionej od rodziców i gwałconej przez księdza, a reportaż „Z nienawiści do kobiet” pokazuje, jak wojsko zamiata pod dywan molestowanie seksualne kobiet przez wysokiej rangi oficera. "

O reportażach Justyny Kopińskiej jeszcze niedawno było bardzo głośno. Teraz gdy emocje trochę opadły, postanowiłam w końcu sama przeczytać i przekonać się na własnej skórze, o co chodzi z tym fenomenem. Nie czytałam „Polska odwraca oczy” chociaż słyszałam, że jest to najlepszy z jej reportaży. Mam w planach poznać, ale na razie zapoznałam się z książką „Z nienawiści do kobiet” i szczerze? Jestem lekko zawiedziona i rozczarowana tą książką.

Tytuł jest bardzo mylący w tym przypadku. Spodziewałam się reportaży o kobietach, a tak naprawdę większość odnosiła się do pedofilii wśród księży i z kobietami nie miała za dużo wspólnego. Według mnie jednym z lepszych reportaży był ten opowiadający o Violetcie Villas. Reportaż ten został przedstawiony przez syna Violetty oraz jego żonę. I był on najciekawszy, reszta czytała się szybko, jednak nic nie wniosła do mojego życia.

Książka ma w sobie tylko 8 reportaży, każde z nich było wielką sensacją swego czasu w Polsce. Jeśli interesujecie się, takimi „skandalami” to zapewne już słyszeliście o wszystkich sprawach, o których napisała książkę Justyna Kopińska. Ja nie jestem usatysfakcjonowana tą książką, czytałam wiele lepszych reportaży polskich autorów. Sięgnę jednak po „Polska odwraca oczy”, ponieważ ta książka zbiera najlepsze opinie wśród czytelników, a ja należę do osób, które dają drugie szanse autorom. Jeśli nie śledzicie wiadomości, to ta książka będzie dla was ciekawa, ponieważ styl Justyny jest naprawdę dobry i łatwy w odbiorze. Jeśli jednak tak jak ja wiecie, co dzieje się, w naszym kraju to nie będzie w tym reportażu nic odkrywczego. Nie polecam wam ani nie odradzam. Myślę, że takie książki warto czytać i przekazywać o nich wieści dalej. Powiedźcie mi czy znacie jakieś ciekawe reportaże polskich autorów? Czy czytaliście którąś z książek Pani Kopińskiej?


"Kopińska wybrała bulwersujące tematy. Dlaczego? Bo jesteśmy głusi na ludzką krzywdę. Gdyż krzywdzimy innych. Ponieważ lekceważymy oczywiste fakty. Dlatego że upiększamy rzeczywistość, aby było nam łatwiej żyć."


20 komentarzy:

 1. Szkoda że książka Cię nie usatysfakcjonowała. Ja jednak po nią sięgnę i sprawdzę, jak ja ją odbiorę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyznam, że nie czytałam jeszcze tych reportaży. Ale na pewno w wolnym czasie się z nimi zapoznam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie interesuję się zbytni takimi ''skandalami'', więc bardzo prawdopodobne, że o nich nie słyszałam.
  Może kiedyś znajdę czas, by sięgnąć po ten reportaż. Mam w planach jeszcze parę innych.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 4. Rzadko sięgam po tego typu literaturę - musi być to naprawdę moja tematyka.

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety reportaże to nie moja bajka. Jakbym chciała reportaży to bym weszła na stronę tvn24 i mam. Gdy kupuję książkę, chcę opowieści.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie przypuszczam, abym spotkała się w najbliższym czasie z książką, czasami ciągnie mnie do tego gatunku, zatem tytuł będę mieć na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 7. Justyna Kopińska porusza trudne i niekonwencjonalne tematy. Co prawda, jej reportaże niekoniecznie muszą znajdować się na mojej półce, ale przy kolejnej wizycie w bibliotece poszukam ich.

  OdpowiedzUsuń
 8. Już od dłuższego czasu mam zamiar zabrać się za czytanie reportaży. Najwiecej słyszałam o tych właśnie od Justyny Kopińskiej, więc zapewne od nich zacznę. Nie wiem jednak, czy będę czytać ten konkretny.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam w planach reportaże tej autorki, ale planuję zacząć od innego tytułu. ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam ją w planach. Takie książki powinny wychodzić i szokować!

  OdpowiedzUsuń
 11. No, w tym przypadku ten tytuł ma tyle wspólnego z treścią, co weganin z jedzeniem smażonego boczku. Nie rozumiem, czemu ktoś pozwolił na niego, skoro reportaże są powiązane z czymś innym...

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie czytam reportaży, ale chętnie bym po ten sięgnęła :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Uważam, że jest to najsłabsza z książek pani Kopińskiej, We wrześniu wychodzi nowa i mam nadzieję, że wgniecie mnie w fotel.

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie znam tego tytułu, ale lubię jej reportaże. Potrafi być obiektywna.

  OdpowiedzUsuń
 15. Do tej pory nie miałam za dużo okazji do spotkań z reportażami. Zawsze podchodziłam do literatury jak do formy odskoczni - rozrywki. Póki co nie zdecyduję się na reportaże Pani Justyny.

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie przepadam za takimi książkami, więc raczej się za nią nie wezmę.

  OdpowiedzUsuń
 17. Mam ten tytuł na liście książek, które bardzo chcę przeczytać, ale wciąż mi z nim nie po drodze.

  OdpowiedzUsuń
 18. Tę książkę mam naa półce, więc nie obraz się, ale nie przeczytałam tej recenzji, żeby za dużo sobie nie spoilerować 😁 Kinga

  OdpowiedzUsuń
 19. Czytałam jej zbiór reportaży 'Polska odwraca oczy", a kilka dni temu przeczytałam reportaż "Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?". Wstrząsająca książka. To, co dziennikarka tam opisuje śniło mi się po nocach jako najgorszy koszmar.

  OdpowiedzUsuń
 20. Również słyszałam, że ,,Polska odwraca oczy" to najlepszy reportaż tej autorki, ale nie miałam jeszcze okazji z nim się zapoznać, więc przypuszczam że to właśnie od niego zacznę swoją przygodę z reportażami, bo nigdy ,,jakoś" się ,,nie złożyło" i nigdy nie było mi po drodze z reportażami. Być może jeżeli przypadnie mi do gustu ,,Polska odwraca oczy" to sięgnę także mimo wszystko po ,,Z nienawiści do kobiet" :)

  OdpowiedzUsuń