Ariana | WS | Blogger | X X

czwartek, 30 listopada 2017

Człowiek nietoperz - Jo Nesbo

Tytuł : Człowiek Nietoperz
Tytuł oryginalny : Flaggermusmannen
Autor : Jo Nesbo 
Cykl : Harry Hole
Tom : 1
Wydawnictwo : Dolnośląskie 
Data wydania : 03.12.2012
Liczba stron : 344
Egzemplarz : recenzencki 

" Norweski policjant Harry Hole przybywa do Sydney, aby wyjaśnić sprawę zabójstwa swej rodaczki, Inger Holter, być może ofiary seryjnego mordercy. Z miejscowym funkcjonariuszem, Aborygenem Andrew Kensingtonem, Harry poznaje dzielnicę domów publicznych i podejrzanych lokali, w których handluje się narkotykami, wędruje ulicami, po których snują się dewianci seksualni. Przytłoczony nadmiarem obrazów i informacji początkowo nie łączy ich w logiczną całość. Zrozumienie przychodzi zbyt późno, a Harry za wyeliminowanie psychopatycznego zabójcy zapłaci wysoką cenę... "

„Człowiek nietoperz „to pierwszy tom serii opowiadającej o Harrym Holu. Obecnie seria ta liczy sobie już 11 tomów, przez co czytelnik będzie miał dużo do przeczytania. Ja serię o tym niepokornym policjancie czytałam już parę lat temu, jednak teraz z wielką przyjemnością powracam do lektury i od nowa bardzo chętnie przypominam sobie sprawy oraz to, z jakimi problemami Harry musiał zmagać się na co dzień.

Norweski policjant Harry Hole musi wyjechać do Sydney, aby pomóc lokalnej policji w śledztwie, które dotyczy Inger Holter. Kobieta została zamordowana i są przypuszczenia, że padła ofiarą seryjnego mordercy. Partnerem Harry’ego zostaje miejscowy czarnoskóry mężczyzna Andrew Kensingtonem. Na początku mężczyzna mocno irytuje Harry’ego przez to, że zamiast skupić, się na śledztwie pokazuje skrupulatnie nowemu policjantowi miasto. Tak właśnie Harry poznaje kluby ze striptizem, lokalne bary handlarzy narkotyków oraz przeróżne restauracje. Jednak po dłuższym czasie Hole widzi rozwiązanie śledztwa i gdy uświadamia, sobie powagę sytuacji boi się, że może być już za późno.

Harry Hole to postać z wadami oraz zaletami. Można go polubić jednak jego, zachowanie jest bardzo specyficzne i nie do końca się z nim zgadzałam. Harry to naprawdę dobry policjant, który wie, co robi i na jakich dowodach bazuje. Policjant z wielkim autorytetem, z którym wielu innych po prostu się zgadza i ceni jego rady. Jednak norweski policjant ma również swoją mroczną przeszłość. Kiedyś miał poważne problemy z alkoholem, które doprowadziły do wielkiej tragedii, w której życie stracił młody policjant. Harry w końcu musiał się otrząsnąć i zacząć układać swoje życie od nowa.

„Człowiek nietoperz „to książka, której w żadnym wypadku nie można nazwać dynamiczną. Sama fabuła jest dosyć powolna, przez co możemy dostrzec wiele ukrytych wątków oraz motywów. Sama akcja rozkręca i przyspiesza dopiero na samym końcu, przez co zakończenie jest naprawdę niespodziewane i zaskakujące. Książka naprawdę mi się podobała i pewnie szybko sięgnę po kolejny tom serii. Nie mogę się doczekać kolejnych spraw, które razem z Harrym rozwiążę i odgadnę, kim jest morderca. Jeśli jeszcze jakimś cudem nie znacie książek Jo Nesbo, to nie wiem, na co czekacie, ale szybko nadrabiajcie zaległości, bo naprawdę warto chociaż spróbować.


Oglądanie telewizji podnosi wiarę w siebie. Kiedy popatrzysz, jacy głupi są ludzie, którzy występują w telewizji, od razu zaczynasz czuć się bystrzachą. A badania naukowe pokazują, że ludzie, którzy uważają się za inteligentnych, mają lepsze wyniki od tych, którzy czują się głupi.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz