Ariana | WS | Blogger | X X

wtorek, 19 czerwca 2018

Mały Książę - Antoine de Saint-Exupéry

Tytuł : Mały Książę
Tytuł oryginalny : Le Petit Prince 
Autor : Antoine de Saint-Exupery 
Seria : Klasyka Literatury 
Wydawnictwo : Wilga 
Data wydania : 28.02.2018
Liczba stron : 96
Egzemplarz : recenzencki 

Mały Książę opuszcza swoją asteroidę B 612 i wyrusza w podróż – pełną spotkań i doświadczeń. W wyniku tej podróży rodzi się jedno przeświadczenie – że to, co miał do tej pory, a utracił, było w jego życiu najważniejsze. "

Chyba każdy zna książkę „Mały Książę „jest to już książka uznana w kanonie światowej literatury dla młodzieży, ale również i dla dorosłych osób. Książka jest przez wielu kochana, jednak zdarzają się również osoby, które nie rozumieją fenomenu tej książki. Ja będąc nastolatką również, nie umiałam zrozumieć tej historii, jednak teraz zakochałam się w niej i już wiem, dlaczego ludzie tak kochają tę książkę.

Książka opowiedziana jest z perspektywy pilota, który zostaje zmuszony do awaryjnego lądowania na Saharze. To wtedy zauważa małego chłopca, który mówi, że jest z asteroidy B-612 i poprosił, aby pilot narysował mu baranka. To właśnie od tego zaczęła się ich prawdziwa i wielka przyjaźń. Chłopiec nazywany również Małym Księciem opowiadał pilotowi o swoich wielkich wyprawach na inne planety, o tym, jak mocno pokochał różę, jak mocno polubił pewnego lisa, oraz o tym, jak spotkał złego węża. Mały Książę powiada o tym, jak on postrzega dorosłych. Jednak w końcu przychodzi czas pożegnania i Mały Książę musi dać się ugryźć wężowi, aby na nowo powrócić do swojego świata.

Mały Książę to książka, która wzbogaci kolekcje książek literatury dziecięcej dla mojego synka. Co prawda jest on jeszcze za mały, aby zrozumieć właśnie tę konkretną pozycję, jednak myślę, że w przyszłości zachęcę go, aby dał szansę tej pozycji i kto wie może, również pokocha tę lekturę całym sercem. Książka zawiera również opowieści o miłości, przyjaźni, odpowiedzialności. Pokazuje również różnice odbioru świata dorosłych przez dzieci.


Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz